Jump to content
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

• GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

pescuit

Guest Figo
 Share

Recommended Posts

• Replies 211
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Re: pescuit

@flyer : am niste prieteni muscari de cluj care m-au anuntat. Pe langa asta , a fost emisiunea de pescuit de la tvr2 si baietii erau la pastrav ...pe zapada :grin: poti sa vezi ,cred, si in aventuri sau pe site-ul celor de la AGVPS.

@mitran hary : tinem legatura . ai pm

i have a pajero , don't be jealous :)

Samurai '88 >Suzi Quatro.

• 1 month later...
  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

o fi bune de mancat ..????

http://i415.photobucket.com/albums/pp238/lipoveanu_99/DSCF8705.jpg

crap 10kg , sau scos 3 si 1/2 borcane de 800g ...

..... a trebuit sa trec cu masina prin apa pana la oglinda masinii ...

cumpar oblon patrol 260 la 2 usi ...!!!!

bravo luciane

ai reusit

iarasi ne-ai dovedit ca sportivitatea nu e punctul tau forte

ca ai prins un peste plin de icre....nu era obligatoriu sa il si duci acasa sa iti umplii matu`

dar asa caaca as fi avut cui sa ii soun asta... probabil ca nu mai era poza...

asta e similara cu vechea poveste a ta cand ne spuneai ce bestii sunt mistretii peste care ai trecut cu "jepu`" si nu mureau.... ca desi era inchisa vanatoarea nu aveati decat cartuse de pasariii, asa ca nu puteati incerca sa il omorati

cine nu are.... nu are, degeaba

forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .

ps

E PROHIBITIE, SI PESCUITUL E INTREZIS... CE SA MAI ZIC CA LAI SI MACELARIT

NU E AMENDA... E INFRACTIUNE, DAR NU CRED CA TE INTERESEAZA AMANUNTE DE ASTEA....

PENTRU CA POTI

forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .

pastravul acela a fost minunat dar daca si la eliberat merita RESPECTUL nostru. felicitari :1

dupa cum l-a apucat cand l-a scos din apa nu cred ca l-a eliberat .... oricum felicitari pt captura omului

bravo luciane

ai reusit

iarasi ne-ai dovedit ca sportivitatea nu e punctul tau forte

ca ai prins un peste plin de icre....nu era obligatoriu sa il si duci acasa sa iti umplii matu`

dar asa caaca as fi avut cui sa ii soun asta... probabil ca nu mai era poza...

asta e similara cu vechea poveste a ta cand ne spuneai ce bestii sunt mistretii peste care ai trecut cu "jepu`" si nu mureau.... ca desi era inchisa vanatoarea nu aveati decat cartuse de pasariii, asa ca nu puteati incerca sa il omorati

cine nu are.... nu are, degeaba

sunt forumuri de specialitate ptr pescuit C&R ... au baltile lor unde prind pestele i-l pupa si i-i da drumul ...

crezi ca esti mai breaz ca mine daca maninci o conserva de macrou sau pate de la antrefrig ...???!! tot niste suflete de animale sunt in spatele ambalajului ...

prefer sa mananc o prajeala cu mujdei ... si icrele cu masline ...

cumpar oblon patrol 260 la 2 usi ...!!!!

Nu sunt ecologistul lui Peste prajit ca si eu mai dau batul in balta si cu arcul cu plumb din cand in cand!...dar Lipovene, ai idee cat ii trebuie unui crap sa ajunga la greutatea aia? La cum arata are 8kg+ (adica nu mai e asa comestibil) ...intotdeuna pestii din specia crap pe care i-am prins sub 800gr sau 6kg+ i-am eliberat! Stii de ce? Ca esti pescar, sau nu esti...! Daca e "prospata" captura .... ce ai facut tu se cheama braconaj si barbarie! Nici tot mujdeiul si toate maslinele din lume nu pot acoperi greata provocata de astfel de fapte!

PS- ia si cu niste lamaie sa nu ti se aplece! :uameni

Later edit - acum am vazut ca ai declarat ca are 10 kile! :uameni

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

iar te bagi inseama cu shmekerii .... asta e defectul tau ...

aia de la carrefur din galantar , cu gheatza de jur imprejur, cu pretul la cap .....si cu matele scoase .... nu-ti mai face greatza ...?!?!

Se zice smecherii ...si "nu iti mai fac greata" (ca e mai putini de 100...) domnule mesengerist!

Pe de alta parte, smechereste iti pun o intrebare: ai "scapat" vreodata inapoi in balta vreun peste sau ... doar aia care ti-au rupt au avut sansa asta? Si o urare ca tot se apropie craciunul, ca intre pescari, de la mine ptr un mare smecher: multa BAFTA si NOROC sa ai, cand o sa mai intepi unul d'asta 10kg+! :h5 :x

Asta cu multa bafta si noroc e ca urarea aia a mea pentru un coleg de pe aici (cu penele ... de cocos). Ustura :).

Apropos de pescuit. Intre 4 si 7 iunie la Romexpo este targ de pescuit si vanatoare.

Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.

PESCU�, pescuiesc, vb. IV. 1. Intranz. şi tranz. A prinde peşte (1) sau alte animale acvatice (comestibile), de obicei cu ajutorul unor instrumente speciale; a se îndeletnici cu prinderea peştelui sau a altor animale de apă; a pescări. ♢ Expr. A pescui în apă tulbure = a profita de o situaţie încordată sau confuză pentru a trage foloase personale. 2. Tranz. A scoate pe cineva sau ceva din apă (pentru a salva, a recupera). 3. Tranz. Fig. (Fam.) A face rost de ceva greu de obţinut. ♦ (Arg.) A acosta pe cineva; a agăţa.

– Din peşte (după pescar). Sursa: DEX '98 |

Pescuitul este o forma arhaica de: a merge la ,,cumparaturi,, si a lua cateva kg de peste, a le pune pe jar si a le manca impreua cu familia. O necesitate in trecut, o metoda de supravietuire pentru oamenii din Delta si nu numai. Cred ca la baza lui, ca si indeletnicire, asta a fost. Mai apoi au aparut formele moderne de pescuit industrial, sportiv, etc. Degeaba aruncam in apa un peste mai mult mort decit viu, asta nu ne face in nici un caz mai "sportivi". ,,Eliberarea,, se face incepind cu echipamentul pe care-l folosim si terminind cu modul cum resuscitam si/sau ii oblojim ranile provocate de carlig.

Nu imi dezvalui afinitatile pentru vreuna dintre modalitatile de pescuit, dar cred ca in zilele noastre sunt 2 tipuri de pescuit: 1. De foame (in lipsa altor modalitati de procurare a hranei - bani/magazine/salam/etc) si a doua - cea sportiva - (desi termenul de sportiv nu prea imi suna bine) forma de pescuit care inglobeaza restul faunei umane cu bani in buzunar ;).

CATCH-PHOTO-RELEASE sau pofta buna celor ce nu isi permit sa cumpere din magazine cateva kilograme de peste pentru a manca impreuna cu familiile lor. In orice caz, in anumite oonditii NU tot ce prinzi arunci inapoi in apa. Poti pastra o mica parte din captura dar in orice caz, parerea mea, NICIODATA nu omori un peste (cu icre sau fara dar mai ales cu) - in perioada de Prohibitie. Sunt niste reguli (in primul rand de bun-simt) pe care nu le respecta toti.

Si daca tot l-ai prins in perioada aceea a anului in care NU trebuie (conform regulilor mai sus invocate) NU il mai posta spintecat ,,in detalii,, de cate 800 de grame.

Pescuiti, vanati, conduceti intr-un mod RESPONSABIL. Singurele interdictii legate de modul in care si pe unde conducem, de modul in care pescuim si eliberam sau nu pestele prins, sau de modul in care vanam, sunt cele pe care ni le impunem singuri. Regulile sunt repere pe care le putem respecta sau depasi.

Manelistii isi etaleaza lanturile de aur, tricourile DG, femelele (adevarate banci de s...rma).

Motociclistii ,,de Magheru,, isi etaleaza caii putere ambaland motoarele la ore mici din noapte.

Pescarii si vanatorii iresponsabili insotesc fotografiile cu capturi ilegale cu texte detaliate despre ce si cum, in plus de asta certandu-se cu ,,opinia publica,, (aparandu-se, explicandu-se dar niciodata scuzandu-se) sensibila la astfel de gesturi gratuite.

... Este ora 23.36, sambata. Scuze celor ce se simt ,,atacati,, de ceea ce am scris. Scuze pentru ca nu vreau sa imi fac dusmani intr-un mod gratuit. Doresc sa imi fac dusmani pe bani :). :p :p :p Seara buna.

PS

La vanatoare cum poti aplica principiul nobil de catch and release? :p :p :p :p :p :p

domnu` arhitect, un post superb care merita citit, plin de bun simt si echilibru

ai perfecta dreptate

:g :bravo

Am prins monstrul, asta-i tot. De fapt e simplu. In fond nu-i nici o scofala.

Pentru descretit mulineta :)

[youtube:tolh2mk6]http://www.youtube.com/watch?v=KVCahEV4D2w[/youtube:tolh2mk6]

REGULAMENTUL : :ha: :ha: :ha: pe la minutul 5:20 dar merita vazut tot (filmul chiar).

[youtube:tolh2mk6]http://www.youtube.com/watch?v=Z7cSAG5Ldf8&feature=related[/youtube:tolh2mk6]

si ....

[youtube:tolh2mk6]http://www.youtube.com/watch?v=paasaVthvGs&feature=related[/youtube:tolh2mk6]

Si conform cu ora ... BICICLETA GALBENA.

[youtube:tolh2mk6]http://www.youtube.com/watch?v=Bsoi-uGRvQY[/youtube:tolh2mk6]

DESPRE pescuit, prietenie, relaxare, Delta, etc. :p

acum 2 saptamani, un priete nbun, pasionat de spining...

raul mures, bat Ketner 30-60 mulinete jim hill de 3000 si fir de 25 ...lbs, rapala jointed

Share

• Create New...

Important Information

Access to the Club4x4 Forum is conditioned by adhering to our Rules - Terms of Use