Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Kaprun – un proiect Suzuki Samurai


Farfarello

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 475
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Kaprun – un proiect Suzuki Samurai

 

Rollcage-ul. Am avut mici probleme la instalare, avand anumite locuri unde a avut mici diferente.

Este normal, a mai fost instalat pe doua masini care au vazut campionatul....si nu oricum, cu rezultate. :1

Nu am vrut sa utilizam distantiere, si l-am dus pe la presa, unde dupa cateva mici retusuri a ajuns la forma pe care o doream fara a aplatiza teava.

Oricum calitatea Petroworks se vede: materiale bune, suduri deosebite.

Bogdan,

Facebook: Suzuki Restore

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Kaprun – un proiect Suzuki Samurai

 

Muuulta munca domnule!!! Satisfactia sa fie pe masura si sa te bucuri de ea! Cred k esti nerabdator sa o scoti la o PLIMBARE in padure!

ONE LIFE. LIVE IT ! Pajero V 6
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator rares

Re: Kaprun – un proiect Suzuki Samurai

 

prima data o punem pe un soclu linga statuia lui Matei Corvin in centru, ca-i tare faloasa, si numai dupa aia o storpim cu putin noroi :banana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Kaprun – un proiect Suzuki Samurai

 

Intrebare.

M-am gandit sa pozitionez Terratrip-ul aici. Ce ziceti?

Vreau ca manerul de sustinere al copilotului ca fie cat mai accesibil...e un loc nefolosit in acea pozitie...acum ce-i drept copilotul trebuie sa aiba acces usor la el.

Astept pareri. Multam.

Bogdan,

Facebook: Suzuki Restore

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Kaprun – un proiect Suzuki Samurai

 

Nu este unul foarte complex, dar este f bine facut, din teava foarte groasa in miez cu suduri profesionale, cu triunghiuri de tabla la colturi,... eu unul sunt placut impresionat de ce fac cei de la Petroworks.

Ce mi-as mai fi dorit la el ar fi X-ul de deasupra capului, dar e ok si asa, nu am vrut sa intervenim cu modificari.

Am pendulat intre rollcage si rollbar, dar vreau ca masina sa o folosesc si ca masina de oras, iar din acest punct de vedere masina arata estetic mult mai bine. Da...in padure are anumite riscuri, ca zgarii/indoi caroseria, dar mi le asum.

Lateral si in partea din fata sus va fi imbracat ca nu cumva sa facem cucuie.

Iar fara rollcage...nu voi iesi niciodata in hard in teren, din motive lesne de inteles.

Bogdan,

Facebook: Suzuki Restore

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Kaprun – un proiect Suzuki Samurai

 

Asa vor fi pozitionate stopurile spate (evident Defender) si nr. de inmatriculare.

Am vrut sa le punem pe viitoarea bara, dar ne-am gandit ca le vom sparge usor, iar pe bara vom pozitiona urechile pentru ocheti.

Renuntam la suportul de numar original si la carligul de tractare.

Bogdan,

Facebook: Suzuki Restore

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Kaprun – un proiect Suzuki Samurai

 

foarte buna ideea cu stopurile si numarul.

 

ref Terratrip. Eu am mers cu o masina care avea tripul montat asemanator, central. Eram navigator. M-a ingreunat serios la citire, si chiar si la resetare! Ba mai mult, nu ii vad rostul acolo. Ce-i pe trip e treaba navigatorului, nu a pilotului, deci ar fi mai indicat chiar in fata copilotului.

 

Felicitari, inceapa sa prinda forma! :grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Kaprun – un proiect Suzuki Samurai

 

Am revenit la lucru.

 

Din nefericire Bogdan a avut un mic incident cu al sau Suzuki si ... a fost out of service o perioada.

 

Ce am mai facut:

- desfacut motor, inlocuit toate garniturile, reglat, instalat ax cu came Iski pt cuplu;

- montat scut rezervor duraluminiu Suzuki Dojo;

- instalat amortizor directie OME;

 

Revin cu fotografii.

Bogdan,

Facebook: Suzuki Restore

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Kaprun – un proiect Suzuki Samurai

 

Nu vreau sa fiu carcotas ... dar sper ca ti-a facut placere toata treaba asta ( avand in vedere ca a durat 5 luni) ca altfel nu vad rostul la toata munca asta titanica.Altfel crede-ma ca din doua iesiri mai serioase se poate duce de rapa toata munca ... asa ca de aia spun ca sper sa-ti fi facut macar placere ca de bani n-are sens sa discutam :hi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Kaprun – un proiect Suzuki Samurai

 

Lucrarea a durat asa de mult si v-a mai dura din mai multe considerente, un considerent fiind o interventie chirurgicala care m-a tras pe dreapta peste trei luni.

S-a investit enorm in masina intr-adevar dar este imposibil sa o distrugi in cateva iesiri indiferent cat de serioase ar fi acestea, exceptie caroseria pe care o gasim pe toate drumurile...iar planurile sunt ca acestea sa devina din fibra.

Planul e ca masina sa fie on si offroad, iar in campionat daca va ajunge va ajunge doar la probele open, exclus extrem cel putin in primul an.

Placerea a fost bineinteles de partea mea, nu m-a obligat nimeni sa restaurez masina....avem si noi barbatii mici placeri.

Bogdan,

Facebook: Suzuki Restore

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Kaprun – un proiect Suzuki Samurai

 

Impresionant... :bravo :g :h5

Foarte multe lucruri utile de invatat....dar nu as fi capabil sa fac asa ceva la veverita mea...cu toate ca mi-as dori sa arate macar la jumate ca a ta :ypu

 

Asteptam cu nerabdare si continuarea :h5

Invata din experienta altora....ca pina inveti din a ta...mori.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Kaprun – un proiect Suzuki Samurai

 

eu l-am montat in locul unde era candva "imensul torpedou"

multumesc SJ

ARO M461 din '65

Daca doi oameni iti zic ca esti beat este bine sa te duci sa te culci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Kaprun – un proiect Suzuki Samurai

 

Da, este ok pentru ca datorita noilor scaune pozitia e putin mai jos spre spate.

Ideea pentru care am ales acest volan e ca pentru cel original distanta dintre mana dreapta de pe volan si rollcage era f mica.

Distanta dintre cap si volan e mare. :h5

Lucram din greu la masina, o sa revin cu poze sa intelegi ce vreau sa zic.

Bogdan,

Facebook: Suzuki Restore

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Kaprun – un proiect Suzuki Samurai

 

Volanul e Sparco iar butucul e Momo, si e cumparat de la o firma din Bucuresti.

Pretul a fost de 900 lei pentru amandoua, si poti face comanda cu un avans de 30 %.

Vine in 7-8 zile lucratoare.

Ai detalii pe PM sa nu incalcam regulile forumului.

Bogdan,

Facebook: Suzuki Restore

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare