Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

insa turbo? ce parere aveti?


pit ciprian

Postări Recomandate

Re: insa turbo? ce parere aveti?

 

indiferent de cum e asfaltul...uscat sau ud...e bine sa nu exagerezi....mai ales pe franari...spatiul de franare se mareste considerabil pe asfalt ud...ca si derapajele in virajele atacate mai sportiv

 

ca si uzura pe asfalt sunt ff ok...nesimtite as putea spune:grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...
  • Răspunsuri 218
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: insa turbo? ce parere aveti?

 

Salut, din cate stiu are SMihai pe Feroza si vad ca se baga in toate noroaiele cu ea :), cred ca are pe 235 :) vezi pe fb iti dau eu tag.

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: insa turbo? ce parere aveti?

 

Salut, din cate stiu are SMihai pe Feroza si vad ca se baga in toate noroaiele cu ea :), cred ca are pe 235 :) vezi pe fb iti dau eu tag.

 

insa turbo super special track este o anvelopa noua neresapata care este doar pe marimea 33/12.5/15 si este putin diferita de celelalte marimi care sunt resapate,are doar 20kg in comparatie cu federalul aceiasi marime care are vreo 25,26kg,de aia am cerut detalii despre ea ca e altfel decat resapatele pe care eu le folosesc de ceva timp si sunt multumit de ele

toyota bj 70
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: insa turbo? ce parere aveti?

 

insa turbo super special track este o anvelopa noua neresapata care este doar pe marimea 33/12.5/15 ........

 

Esti sigur....?

Am luat la repezeala un exemplu de pe net si asa cum stiam, Insa Turbo este o marca de anvelope resapate, noi, adevarat, dar resapate :

 

Capture2344.JPG.0b05dd232e8ce4d89fc85ea6608ca035.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: insa turbo? ce parere aveti?

 

Esti sigur....?

Am luat la repezeala un exemplu de pe net si asa cum stiam, Insa Turbo este o marca de anvelope resapate, noi, adevarat, dar resapate :

 

[ATTACH=CONFIG]262959[/ATTACH]

 

daca cei de la delta grup ma mint pe mine va mint si eu pe voi,de la ei am detaliile despre ele,se vede si in poza ca nu sunt asa agresive si ma pune pe ganduri greutatea lor mica

toyota bj 70
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: insa turbo? ce parere aveti?

 

.........

INSA TURBO , NUEVO SPECIAL TRACK, nu sunt resapate ( cred ca sunt singurul model neresapat de la Insa ).

.........

 

Clar, trebuie vorbit cu Cristi de la Delta sa ne lamureasca pentru ca am citit si ce s-a mai scris anterior si mai exista un model neraspat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: insa turbo? ce parere aveti?

 

Clar, trebuie vorbit cu Cristi de la Delta sa ne lamureasca pentru ca am citit si ce s-a mai scris anterior si mai exista un model neraspat !

 

E vorba despre astea: http://www.delta-grup.ro/index.php?page=detaliiprodus&idp=2071

 

Sunt pe doua dimensiuni, 33 si 31...

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 luni mai târziu...

Re: insa turbo? ce parere aveti?

 

Am intrat in posesia mult doritelor Insa Turbo Special Track de 32 inch. Am auzit cuvinte bune despre ele si multi oameni multumiti. Spuneti-mi cinstit cum sunt pe flancuri. Pe stanci pot sa dau in ele ca in BFG -uri MT sau ma indemnati spre precaurie ?

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: insa turbo? ce parere aveti?

 

No , sa le folosesti sanatos ... cat despre durabilitate ... daca sunt resapate e cum ti-o fi norocul la ce carcase s-au nimerit ... pot fi carcase de la anvelope care au avut sarcini usoare ... sau care au fost mai ogarite ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: insa turbo? ce parere aveti?

 

eu sunt la al 3-lea set InsaTurbo Special Track in 7 ani. N-am taiat nici-unul nici pe flancuri si nici in crampoane. Le-am folosit in toate tipurile de teren inclusiv pe stanci de gresii taioase. De dejantat o singura data mi s-a intamplat, insa eram pe o inclinare laterala cu ele desumflate la 0.7

 

Eu zic ca sunt de incredere insa cu timpul au devenit tot mai scumpe.

 

LE: comparatia cu BFG-uri mi se pare de-a dreptul ridicola :grin:

LE2: ...voiam sa zic ca se pisa pe BFG-uri cu jet de la mare distanta :ha:

Editat de omoroka

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: insa turbo? ce parere aveti?

 

WP_20160926_001.thumb.jpg.8352197c2969c558dfd74e987caf616f.jpgWP_20160926_003.thumb.jpg.9f15bb491794c453e4dfbb6fc4ba2663.jpgWP_20160926_004.thumb.jpg.ddf3c1f4972cac3526c10cb6bada2468.jpgWP_20160926_002.thumb.jpg.68c4bc5287b85d826840df8d0c221523.jpg

 

Cam asa arata una din cele 4 pe care le am eu pe Pajero. Se vede ca a inceput sa se desprinda resaparea si sa iasa de sub buza jantei. Asta dupa vre-o 2000 km. Celelalte 3 sunt ok. In rest, f multumit de cum merg in teren, pe moale, lemne, stanci, albii de rau cu pietre. Nu s-au uzat si nu sunt taiate adanc. Eventual zgarieturi. Am mers si pe asfalt si intr-adevar se simt ca sunt mai dure. In teren si-au facut treaba cu brio si inca nu am ramas cu ele niciodata. La cum arata dupa 1,5 ani de teren n-am nici un stres ca nu ma mai tin inca 3-4 cel putin, in materie de uzura. Singura emotie este in legatura cu acel cauciuc la care, dupa cum se vede si in poze, a inceput sa se desprinda resaparea. Ramane de vazut daca a iesit doar de sub janta sau daca se va eccentua exfolierea asta. Poate am nimerit eu o guma cu probleme. Ale mele sunt 31*10,5*15, deci nu 32, ptr ca nu am gasit atunci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: insa turbo? ce parere aveti?

 

Eu zic ca sunt de incredere insa cu timpul au devenit tot mai scumpe.

 

Au devenit mult mai scumpe marimea pentru Samurai 235/75R15.

Celelalte sunt la preturi bune.

 

Eu am luat pentru Jimny 205/80R16 (390lei) care au diametru asemanator cu 235/75R15 (590lei).

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: insa turbo? ce parere aveti?

 

Sunt mai scumpe marimile care se cauta pe piata ... e normal ... Ma dau si eu la resapate in curand dar cu 100 lei diferenta e cam aiurea .

 

... cat despre comparatia cu BFG MT ... e pe langa , de vreme ce BFG MT nu e un MT agresiv si nici macar nu e mai deschis la profil deci nu face multa treaba ca MT ... caz in care trebuie pus in balanta cu profilul Insa Turbo Dakkar ..

 

 

Comparatia corecta e cu ceva asemanator . Cum e Secial Track vs Silverstone 117, cu profil asemanator ?

Editat de cos

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: insa turbo? ce parere aveti?

 

Trecand peste parerile colegilor mei iubiti ce piloteaza ATV-uri cu volan ( suzuki pt cine nu stie ) dupa ce am analizat problema pe toate fetele, iata concluzia mea, privind masinile de offroad si nu ATV-uri !!!

1. Insta turbo sunt f ok pe sosea, e unul din putinele profiluri SIMEX ce tin 100 km /h

2. Calitatea produsului nu e constanta , sunt cetateni ce le au de cativa ani buni pe masina si sunt foarte multumiti dar si unii la care le-au zburat (fara motiv temeinic) banda de rulare sau crampoanele la a doua iesire. Partea buna e ca problemele privind defecte ale produsului s-au rezolvat amiabil cu furnizorul Delta Grup.

3. in ceea ce priveste profilul , se pare ca Silverstone trage mai bine in teren , dar e catastrofa la mersul pe sosea

- uruie groaznic

- se tocesc rapid

- viteze de 70-80 km la ora devin SF-uri

- dupa stationare ceva mai mult timp se fac patrate , masina va rula primele 15 min in hopuri precum masina lui Fred Flinstone, pt cine il cunoaste

 

Concluzie

Rulezi ceva dist pe sosea ...INSA e ok

Rulezi numai in offroad - Silverstone e f ok

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...

Re: insa turbo? ce parere aveti?

 

scrie exact în primul rând, la categorie...

 

acum am vazut mersi

scria la alte modele acolo unde descrie anvelopa si eu cautam acolo si de aia am neglijat ce scrie sus

scz pt neintelegere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: insa turbo? ce parere aveti?

 

Eu am latime la guma 10,5 inch si la janta 8,5 inch , cat ma pot duce in jos cu presiunea fara sa ma expun prea grav riscului de dejantare ? De cand am insa ( cateva luni ) ma duc cu 2 bari pe asfalt si cu 1,5 bari in teren.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: insa turbo? ce parere aveti?

 

Am avut Insa 10.5 pe jante 7j, am dejantat si fara sa scad presiunea. Ultima dejantare cunoscuta mie a fost si un pic bulversanta pt. mine - Insa de 11.5 pe janta 7j INTOARSA, pe stanga spate!

Greu sa-ti dau un sfat.

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: insa turbo? ce parere aveti?

 

Da ... m-a dezamagit ieri putin Insa turbo , drept ii ca aveam in el 1,5 bari. Doi amici au trecut verticala respectiva ( cei drept erau pe Silvers5one tot cu 1,5 bari) nu foarte lejer dar au trecut. Eu mai aveam 2 m pana sa apuc pe drept si nici cum nu voia . Stiu ca e mare diferenta intre cele 2 pneuri da ma gandeam ca poate pe viitor compensez cu presiunea ...

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: insa turbo? ce parere aveti?

 

E o resapata mai dura si la cauciuc si la carcasa , poti incerca si cu 0,2 bari ca tot nu va ajunge nici pe aproape sa mearga ca Siverstone ( care se muleaza dupa teren , se face senila ) .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: insa turbo? ce parere aveti?

 

Sunt de acord cu faptul ca nu pot fi comparate nici ca performanta si nici in privinta constantei calitatii existente. In acelasi timp insa, fiecare trebuie sa-si definesca nevoia intr-un mod cat mai specific. Eu de pilda am ales INSA Turbo intrucat aveam nevoie de gume care sa nu se taie asa usor in stanci si in cioturi prin padure si in acelasi timp sa mai reziste si pe sosea ( de ex. in acest weekend am facut o tura de aprox 30km in OFF si inca vre-o 90 pe sosea). Din acest motiv nu am luat Silverstone asumandu-mi totodata un comportament in OFF pe masura. Si slava domnului ca merg spre 2 ani de cand am INSA si n-am nici un stres ca nu ma mai tin macar inca vre-o 3. E drept ca la acel moment am sa incerc probabil si COOPER Disc. STT Pro. Asa ca daca iti cunosti bine nevoia si faci alegerea in cunostinta de cauza, vei fi impacat cu alegerea facuta asa incat nici nu vei avea asteptari mai mari decat poti obtine.

 

PS: cat despre raportul janta-cauciuc, recunosc ca situatia sta cu totul altfel de cand am schimbat janta de la 8,5J la 7J pentru 31/10,5 * 15. Cel putin in cazul INSA Turbo Sp Track, ptr ca la BFG AT cu aceeasi dimensiune nu era nici un bai nici cu jantele de 8,5J. Cu toate ca daca ar fi sa ne ghidam doar dupa calculere de pe net referitoare la dimensiunile acceptate in privinta imperecherii janta/anvelopa 8,5j ar trebui sa fie OK ptrv 31/10,5*15. In realitate insa lucrurile uneori stau putin altfel, asa incat probabil ca mai trebuie avut in vedere si calitatea gumei.

Editat de adisan77ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare