Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Cherokee XJ 1998 2.5 TD - diverse probleme


hdragos

Postări Recomandate

Re: Cherokee XJ 1998 2.5 TD - diverse probleme

 

daca cineva a mai demontat aceasta brat rola intinzatoare"automatic belt tensioner" sa imi zica si mie cum se face ca asta e a3a jumatate de zi in car ma chinui sa o demontez si nu reusesc sub nici o forma.

nu de alta dar vad ca vremea e tocmai buna sa stai ore in sir tavalit pe sub masina,imi vine sa ai dau foc asa ma inclzesc la ea,acesta fiind singurul lucru bun pe care il poate face masina in acest moment.

Sunt modest din fire,toti au gipane,eu am doar JEEP
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...
  • Răspunsuri 313
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Cherokee XJ 1998 2.5 TD - diverse probleme

 

buna seara.

problema cu rola intinzatoare este in curs de rezolvare pt ca am refacut suportul bratului intinzator si mai trebuie sa schimb decit rulmentul la rola.

rola este formata din doua bucati care sunt nituiute intre ele iar rulmentul este capsat in interiorul rolei,deci pt a scoate rulmentul trebuiesc scose niturile si desfacuta rola pe jumatate,rulmentul este 6203.

rola nu pote fi demontata de pe bratul intinzator decit dupa demontatre bratului pt ca este prinsa cu surub din interior.

bratul intinzator se desface foarte usor prin demontarea unui surub cu imbus de 10 parca.

singura problema este spatiul foarte strimt si de aceea eu am recurs la demontajul suportului de brat doar ca sa dovedit o prostie care aprovocat mai mult paguba si la sfirsit tot a trebuit sa demontez totul.

 

acum am o alta intrebare si anume;

cum se manifesta arderea garniturii de chiuloasa sa daca chiuloasa este defecta,si cum fac sa imi dau seama care este si cum se numeroteaza.

 

va multumesc

 

 

stima

Sunt modest din fire,toti au gipane,eu am doar JEEP
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cherokee XJ 1998 2.5 TD - diverse probleme

 

buna ziua.

relativ la chiuloasa am verificat si nu esye prezenta apa in capacul de la culbutori,ulei in lichidul de racire nu pare sa fie dar voi scoate o cantitate ceva mai mare din sistem si sa o las sa se decanteze,doar problema cu bolborosirea lichidului de racire dar si asta nu se intampla cu regularitate.

exista vreo metoda prin care sa verific cu certitudine daca este vina garnituri sau chiuloasei si daca este chiuloasa cum individuaz care e?

 

acum ma apuc de montat rola intinazatoare dar niturile vechi care prind rola au joc,deci nu mai sunt bune,dac incerc cu nituri de alama credeti ca va fi ok?

daca pun suruburi cu piulite cred ca trebuie sa le infiletez pe invers ca sa nu se desfaca,aveti idee care este sensul de infiletare pt a nu se desface in rotatie,in sensul rotatiei sau invers?

Sunt modest din fire,toti au gipane,eu am doar JEEP
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cherokee XJ 1998 2.5 TD - diverse probleme

 

ieri am dus si io "aro-u" meu la doctor :)) la reprezentanta opel mai exact din TM

 

si mi-a facut o lista:

 

- caseta directie cu joc

- capat bara (prindere caseta) cu joc

- amortizor fata stanga curs

- bucse bara stabilizare cu joc

- curea accesorii crapata

- rola ghidare si intinzator uzate (la cureaua de accesorii)

 

Intrebarea mea este daca, caseta de directie este reglabila (sau se poate face ceva?)

 

o zi buna la toata lumea

IMS 2,7 D ‘59

Range rover p38 2,5 tds

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cherokee XJ 1998 2.5 TD - diverse probleme

 

problema intinzator si rola rezolvata.

m-am chinuit de ma trecut toate apel dar pina la urma am reusit.

pt cei ce vor trece prin schimbarea acestei piese le pot spune ca daca nu sunt 2 persoane este extrem de greu la demontat iar la montat si in special la pus la linie cureaua este imposibil o singura persoana.

in schita arata ca pe patratul(patrat de 24) de pe rola trebuie sa bagi cheie si sa tragi in stinga pt a slabi cureaua,mare atentie ca acel patrat este foarte ciudat in sensul ca este putin conic si cheia nu prea sta bine pe el si scapa,fiind din aluminiu(destul de moale)dupa citeva scapari nu mai sta cheia pe el.

eu data viitoare nu stiu cum voi face,cred ca singura posibilitate este sa demontez toata fata pina la fulii.

rulmentul de la toate cele 3 role este 6203(foarte comun) doar ca la rola intinzatoare este prin in rola pe mijloc prin unire a celor 2 jumatati de role prin niste nituri particulare de otel care se scot destul de usor doar ca nu mai pot fi folosite implicit trebuiesc alte nituri doar ca si acelea pe urma trebuiesc batute cu un dorn pt a le aplatiza inca putin pt ca muchia rolei freaca de nituri.

 

@casian.

nu are rost sa schimbi toata rola pt ca pt un rulment de 7ron cumperi o rola de peste 200ron.

arcul de la bratul intinzator este ciudat sa fie uzat pt ca vad ca avem masina cam de aceeasi virsta si cred ca si km apropriati si acel arc este destul de solid si inca tine bine.

Sunt modest din fire,toti au gipane,eu am doar JEEP
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Cherokee XJ 1998 2.5 TD - diverse probleme

 

buna seara

 

din una in alta am ajuns de am cumparat asa:

 

1. curea transmisie

2. intinzator

3. role ghidare - 2 buc

4. telescop fata stanga

5. bucse bara stabilizare - 2 buc

6. capat bara

7. bucse punte fata la bratele superioare - 2 buc

8. bucse brate superioare - 2 buc

9. bucse brate interioare - 2 buc

10. brat inferior stanga

11. bielete stabilizare st-dr fata ansamblu - 2 buc

12. semering diferential spate la axul cardanic

13. cruci ax cardanic fata la reductor - 2 buc

 

+ am 4 gume general grabber TR 215/80/15

IMS 2,7 D ‘59

Range rover p38 2,5 tds

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cherokee XJ 1998 2.5 TD - diverse probleme

 

Buna seara !

 

 

Sa-nteleg ca telescopul fata dreapta e perfect ? Daca nu e curs, presupunand ca e hidraulic, asta nu inseamna ca e OK.

 

Bratul inferior stanga de ce a trebuit cumparat ? Bratele inferioare au cate doua bucsi fiecare, adica patru in total. Vad ca ai luat doar doua bucsi, nu patru. Celelalte doua sunt in regula ?

 

Celelate capete de bara sunt OK ? Ca tot numa' unu' vad ca ai luat.

 

 

Stima,

 

 

Dragos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cherokee XJ 1998 2.5 TD - diverse probleme

 

buna seara

@ casian,puteai sa ne faci si noua un bine sa dai si niste preturi si de unde le-ai cumparat.

stima

Sunt modest din fire,toti au gipane,eu am doar JEEP
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cherokee XJ 1998 2.5 TD - diverse probleme

 

pt HD:

 

nu stiu ce sa zic de celelalte piese daca erau bune sau nu, asta e ce mi-a zis mecanicul, stiu doar ca de bratul inferior am intrebat si a zis ca era indoit / lovit nu mai stiu exact, iar despre capatul de bara ala l-am luat ca era rupt "burduful", dar el "functiona" ok.

 

pt hdragos:

 

1. curea transmisie 140 lei

2. intinzator 646lei - 10%

3. role ghidare - 2 buc 326leix2 - 10%

4. telescop fata stanga 210 lei

5. bucse bara stabilizare - 2 buc 25leix2

6. capat bara 60 lei

7. bucse punte fata la bratele superioare - 2 buc 45leix2 -10%

8. bucse brate superioare - 2 buc 45leix2 - 10%

9. bucse brate interioare - 2 buc 37leix2 - 10%

10. brat inferior stanga 251 lei - 10%

11. bielete stabilizare st-dr fata ansamblu - 2 buc 150leix2 - 10%

12. semering diferential spate la axul cardanic 36 lei - 10%

13. cruci ax cardanic fata la reductor - 2 buc 143 leix2 -10 %

 

ce este cu -10% sunt de la hodea 4x4, am primit la toata cantitatea de piese 10% discount.

 

iar pe gume am dat 350 lei :grin:

 

total aproape 3000 lei

Editat de Max

IMS 2,7 D ‘59

Range rover p38 2,5 tds

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cherokee XJ 1998 2.5 TD - diverse probleme

 

iti multumesc frumos,preturile mie personal mi se par bune doar ca nu concep pretul exorbitant de mare(parerea mea)la role de ghidaj,nu ca ai dat tu mult pe ele pt ca peste tot costa cam atit.

e de tot risul ca o roata de plastic cu un rulment de max.10 ron sa coste atit.

eu deja am vb sa imi faca un strugar di aluminiu sau poliamida si cred ca or sa iasa undeva la 70ron buc.

stima

Sunt modest din fire,toti au gipane,eu am doar JEEP
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cherokee XJ 1998 2.5 TD - diverse probleme

 

Sal scuze ca ma bag ,role de ghidaj am facut pe la vreo doi strungari, ca la piese auto vroiau vreo 400 de lei pe ele.. numai sa fie atent sa iti faca cota de presare buna la rulment ca altfel prinde joc destul de repede ca una din cele facute de mine..

Dacia Duster 1,5 dci 4wd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cherokee XJ 1998 2.5 TD - diverse probleme

 

iti multumesc frumos,preturile mie personal mi se par bune doar ca nu concep pretul exorbitant de mare(parerea mea)la role de ghidaj,nu ca ai dat tu mult pe ele pt ca peste tot costa cam atit.

e de tot risul ca o roata de plastic cu un rulment de max.10 ron sa coste atit.

eu deja am vb sa imi faca un strugar di aluminiu sau poliamida si cred ca or sa iasa undeva la 70ron buc.

stima

 

Cele dinainte de 96 sunt din otel si e super usor de schimbat rulmentul. Trebuie cercetat prin dezmembrari dupa rolele respective daca nu se pot face la strung.

'02 WG CRD - EGR delete

'94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cherokee XJ 1998 2.5 TD - diverse probleme

 

si eu m-am intrebat care ii faza de sunt asa scumpe, da stii cum ii, cu un telescop dus masina merge, cu o bucsa dusa iara mere fara o rola din asta nu mere si "desteptii" profita

IMS 2,7 D ‘59

Range rover p38 2,5 tds

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Cherokee XJ 1998 2.5 TD - diverse probleme

 

revin cu niste intrebari:

 

1. cum dau jos fata de usa pe spate?

2. exista ceva precablaj pentru halogene?

3. ce trebe desfacut ca sa ajung la butonul de stergator spate?

 

multumesc anticipat

IMS 2,7 D ‘59

Range rover p38 2,5 tds

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cherokee XJ 1998 2.5 TD - diverse probleme

 

Buna seara !

 

 

@ casian:

 

Daca te referi la hayon, exista clipsuri care tin fata de usa de usa. La mine se umblase anterior acolo, clipsurile erau de mult duse, si acum fata de usa se tine in suruburi, in special pentru ca s-au mai adaugat niste difuzoare ovale DLS pe trei cai, de dimensiunea 6"x9".

 

La modelul tau, usa este de tabla, la cele dinainte de 1997, usa este de fibra.

 

Unele modele de Cherokee au precablaj pentru proiectoare suplimentare fata, altele nu. Este in functie de dotarile standard, Limited, Laredo, etc. Cand undeva sub bara fata sunt proiectoare din fabrica, si cablajul este prezent, clar.

 

Pentru a ajunge la butonul stergatorului spate, ai de demontat patefonul si doua suruburi din zona ceasurilor din bord, in partea de sus a mastii care le acopera. Jos, sub volan, uneori mai gasesti o piesa de plastic in forma de semiluna, care completeaza masca bpordului pans sub coloanea de directie. Va fi un exercitiu de indamanare, daca coloana ta de directie nu este reglabila pe inaltime, dar va merge.

 

Dupa ce dai jos masca bordului, o sa vezi clar suruburile de acces la acel switch, care este montat pe un ansamblu ceva mai mare.

 

Daca dai un search pe google dupa termenul "rear wiper switch Cherokee", o sa gasesti si ceva idei din alte forumuri Jeep din lume, trebuie doar sa ai rabdare sa cauti dupa imagini.

 

 

 

Stima,

 

 

 

Dragos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cherokee XJ 1998 2.5 TD - diverse probleme

 

eu ma refeream la fata de usa spate dr dar ma gandesc ca e la fel prinsa, mie imi era frica sa nu trag si sa rup ceva, voi mai analiza problema .

 

merci

IMS 2,7 D ‘59

Range rover p38 2,5 tds

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cherokee XJ 1998 2.5 TD - diverse probleme

 

Buna ziua !

 

 

Daca e vorba de usa spate, trebuie sa incepi cu manerul interior al usii, cel de care tragi ca s-o inchizi dupa ce te urci in spate. Apoi, clipsuri si atentie la chederul geamului...

 

 

Stima,

 

 

Dragos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cherokee XJ 1998 2.5 TD - diverse probleme

 

buna!si paste fericit !

am avut probleme cu simering palier(care inca nu sa rezolvat ca o - ringul mai face fite ),si ca tot veni vorba de piese,am decis sa fac revizie fata ,ca sa terminat verificarea masini,si iata

 

pivoti fata se gasesc in sett-bomba 1150 de ron -original sua !250 ron bucse la capatul barei de stabilizare cu tot\buc (la noi se spune ceva urechi de iepure)----------------dar repede la nett si acu am facut comanda la o firma din covasna -bomba - 1set pivoti de dreapta numai 250 ron si capetele de bucsi cu bara cu tot 130 ron \buc

 

firma ce comercializeaza piese 4x4x se numeste

 

4x4 factory -----------din jud covasna

asa ca in loc de 2500 ron am platit cu discount cu tot (o sa platesc marti prin curierat ),ca acu vine la noi din covasna la hargita ,750 ron 2 sett pivoti(4 pivoti) +1sett capete bucsi stabilizatoare(2 buc cu baracu toty) +bucse stabilizatoare 1 sett

 

asa ca daca e cineva interesat de piese ieftine cred eu

 

nr tel al firmei respective 0725562825

 

cred ca piesele o sa fie bune

 

va salut din hargita

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cherokee XJ 1998 2.5 TD - diverse probleme

 

A da !

 

si scuzati ortografiile de scris,si cineve poate sa imi spuna cum pot modifica datele de la forum ,sa adaug o foto despre masina mea?poate iubirea mea ?

ca si voi cu foto?

 

mersi un paste fericit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cherokee XJ 1998 2.5 TD - diverse probleme

 

A da !

 

si scuzati ortografiile de scris,si cineve poate sa imi spuna cum pot modifica datele de la forum ,sa adaug o foto despre masina mea?poate iubirea mea ?

ca si voi cu foto?

 

mersi un paste fericit

 

1. Ce date vrei sa modici ?

2. Pozele se pot pune cu butonul "Administrare atasamente" care iti apare mai jos de locul unde scrii atunci cand scrii un mesaj

sau asa :

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?56551-Metoda-noua-si-functionala-pentru-postarea-de-atasamente-si-imagini

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cherokee XJ 1998 2.5 TD - diverse probleme

 

buna!si paste fericit !

am avut probleme cu simering palier(care inca nu sa rezolvat ca o - ringul mai face fite ),si ca tot veni vorba de piese,am decis sa fac revizie fata ,ca sa terminat verificarea masini,si iata

 

pivoti fata se gasesc in sett-bomba 1150 de ron -original sua !250 ron bucse la capatul barei de stabilizare cu tot\buc (la noi se spune ceva urechi de iepure)----------------dar repede la nett si acu am facut comanda la o firma din covasna -bomba - 1set pivoti de dreapta numai 250 ron si capetele de bucsi cu bara cu tot 130 ron \buc

 

firma ce comercializeaza piese 4x4x se numeste

 

4x4 factory -----------din jud covasna

asa ca in loc de 2500 ron am platit cu discount cu tot (o sa platesc marti prin curierat ),ca acu vine la noi din covasna la hargita ,750 ron 2 sett pivoti(4 pivoti) +1sett capete bucsi stabilizatoare(2 buc cu baracu toty) +bucse stabilizatoare 1 sett

 

asa ca daca e cineva interesat de piese ieftine cred eu

 

nr tel al firmei respective 0725562825

 

cred ca piesele o sa fie bune

 

va salut din hargita

 

mai toti forumisit posesori de jeep il cunosc pe dl.hodea care are acest magazin si care are multe anunturi pe acest forum.

daca ai fi cautat putin aici pe forum il gaseai cu usurinta.

intradevar are preturi bune la multe pise dar nu la toate,eu am gasit si mai ieftine la un magazin de cartier doar ca nu gasesti totul pt ca pe original in romania decit jeep romania comercializeaza piese si nici un alt distribuitor si inafara de ei mai sunt citeva firme specializate pe marca jeep care importa direct din USA cum e si hodea.

Sunt modest din fire,toti au gipane,eu am doar JEEP
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cherokee XJ 1998 2.5 TD - diverse probleme

 

BUNA !

da cred ca daca ma informam,de la forum gaseam si piese mai ieftine ,dar era urgent ca masina azi am pus la service si se livra prin curierat -sambata mare-era aici,toate piesele.

si bomba-sunt originale din sua -originale cum pot si ei -dar imi place

 

-am sunat

-am facut comanda

-imi dadea 10% discont

-a doua zi era la noi toate piesele

 

toate cele bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cherokee XJ 1998 2.5 TD - diverse probleme

 

buna ziua .

 

am o problema !

meseriasi nu o pot scote ,pivoti din villa aia ce e impreauna (intreaga cu cardan cu tot ),au ei undeva un ate.unde au ceva presa hidraulica ,numai ca cu cardan cu tot nu prea se poate .

au inceput cu flexul sa taie pivotul .

ceva idei de la stiutori -:hl

:tk

e ruginita de tot si originali .dupa 150000 de km .

:tk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cherokee XJ 1998 2.5 TD - diverse probleme

 

Zaza draga,

 

 

Greu de inteles ce scrii tu aici... Pivotii nu au nimic de-a face cu cardanul.

 

Ar fi mai bine daca ai face niste poze care sa arate piesa sau situatia cu probleme, si sa vedem ce solutii gasim.

 

Astral ti-a aratat cum se pot urca poze aici. Ideea este sa fie maxim 800x600 pixeli, ca sa le putem vedea ca lumea. Dar asta nu inseamna ca nu le poti face la o rezolutie cat de mare, urmand apoi sa le micsorezi pe calculator.

 

Pentru scos pivotii, exista presa de pivoti. Si arata cam asa, conceputa dupa ideea mea:

 

http://i56.tinypic.com/9srs79.jpg

 

Pentru scos capetele de bara, sunt diverse variante de scule:

 

Se poate cu asa ceva:

 

http://i52.tinypic.com/2qldb0x.jpg

 

Sau cu asa ceva:

 

http://i53.tinypic.com/2s7jeyo.jpg

 

 

Se mai poate si ciobaneste, adica cu ciocanul si eventual flacara oxi-acetilenica, dar astea sunt solutii pentru oamenii fara scule sau fara imaginatie...

 

 

Stima,

 

 

Dragos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Cherokee XJ 1998 2.5 TD - diverse probleme

 

buna seara.

am ajuns si eu lin punctul unde ajung mai toti posesorii de xj motor vm,adica am o chiuloasa sau/si garnitura cu probleme.

am gasit chiuloase si noi si sh la preturi acceptabile,problema este manopera.

am primit astazi o mega oferta-chiuloasa sh+toate garniturile+manopera=1000€,am zis ca lesin de ris si eram destul de ocupat pt a ma deplasa la respectivul sa il vad in fata cind imi da pretul.

in fine,problema mea este alt si anume:

-pot inlocuii doar o chiuloasa fara sa le demontez pe toate

-cum pot individua care anume este

-in cazul in care necesita rectificare trebuiesc rectificate toate sau doar cea cu probleme

-care ar fi procedeul cel mai bun de inlocuire a unei chiuloase fara sa fiu nevoit sa le schimb pe toate cu altele noi pt ca asta este deja evident ca imi este imposibil

 

am vazut pe you tube un filmat unde un tip a demontat acea rampa paralela cu capacul de la culbutori si acolo se vedea cum bolboroseste apa in dreptul chiuloasei cu probleme

 

http://www.youtube.com/watch?v=_Ia8PnHTy8s

 

va multumesc

Editat de Astral
Sunt modest din fire,toti au gipane,eu am doar JEEP
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare