Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Cum sa evitam plata taxei auto


Max

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 289
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Cum sa evitam plata taxei auto

 

 

Excelente informații:tk. Foarte interesant. Există încă instanțe formate din oameni cu capul pe umeri, în România. Și dacă se vor da câteva hotărâri definitive și irevocabile în sensul înmatriculării sau transcrierii dreptului de proprietate fără plata timbrului de mediu, va fi extraordinar. Apoi jurisprudența își va spune cuvântul ... și timbrul de mediu va fi contestat de tot mai multă lume, până când, în cele din urmă OUG 9/2013 va pica.:h5

 

Toate cele bune!

All-Wheel Drive - it`s all we'll drive! lllllll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Cum sa evitam plata taxei auto

 

Bună! mă lovesc și eu de o situație, am găsit un Cherokee, motor 2.5 diesel, am sunat vînzătorul, la care aflu că:

el a achizitionat masina de la un prieten* „Jeep Cherokee 2.1 TD”, ”prietenul” având trecut numele său in talonul mașinii, iar vanzatorul a fost nevoit să recaroseze masina din cauza unei defecțiuni la motorul original (2.1), procedând astfel: a cumpărat una din Germania(cu motor 2.5 TDi), el fiind proprietarul acesteia (actualul vâmzător al mașinii), a recarosat motorul pe caroseria veche, apoi zice el ca a recarosat-o pe caroseria noua( cea adusa din germania) motorul de 2.5.

BUN. Actualul vânzator susține că recarosarea nu e trecută în Talon, doar în Cartea Mașinii, deoarece acum 2 ani când a făcut recarosarea i s-a cerut să plătească taxa de inmatriculare (desi initial masina a fost inregistrata in Ro in anul 1997, după spusele dânsului), și fiindcă el e proprietarul caroseriei noi, si ulterior motorului nou recarosat pe caroseria noua (știu cum sună, dar vă rog să aveți răbdare...), el este plătitor de impozit la primăria dânsului, si tot pe el se face asigurarea mașinii.... proprietar in talon fiind trecut ”prietenul” dânsului- primul proprietar, care a inscris-o in România in 1997.

Așadar, sunt puțin COMPLET băgat în ceață:

1. este posibilă situația pe care v-am expus-o? adică unul(primul proprietar) e trecut in talon, altul/(vanzatorul actual) plăteste impozit că e proprietar la noua caroserie si tot pe el e si asigurarea...

2. dacă eu o cumpăr și merg cu ea la RAR, o să mi se ceară să plătesc taxa de poluare?

Precizez că actualul vănzător mi-a spus că facem Contract de vânzare-cumpărare, îmi dă fiscal de la primărie de la el, astfel se șterge el de la plata impozitului și de la eventualele amenzi!

Vă MULȚUMESC Enorm dacă m-ați ajuta să iau o decizie în această privință... adică să o CUMPĂR? , sau poate mă trezesc cu cine știe ce pe cap.

:pr1

Editat de selariu
am greșit
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum sa evitam plata taxei auto

 

N-o cumpara....

Nici daca ar fi vreo super-oferta eu nu m-as baga la cap pentru ca orice suceala in acte te va pune pe drumuri si-ti va scoate peri albi si bani din buzunar ca sa aduci actele in regula.....Si daca nu faci asta, iti va fi greu cand vrei dori sa o vinzi....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum sa evitam plata taxei auto

 

Fugi cat poti ! Sterge numarul de telefon al aluia , sterge linkul spre situl unde ai gasti masina ....inchide calculatorul si cauta alta masina .

PRobabil te atrage pretul la masina. Pretul este mic ( presupun ) tocmai pentru ca masina are aceste probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum sa evitam plata taxei auto

 

Un articol mai vechi despre recarosare: http://www.opiniatimisoarei.ro/recarosarea-metoda-legala-de-a-scapa-de-taxa-auto/17/06/2012/

 

Daca o treci pe numele tau cu siguranta ti se va cere sa platesti timbrul de mediu. Subscriu la parerea colegilor, las-o balta, nu te lega la cap daca nu te doare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum sa evitam plata taxei auto

 

Un articol mai vechi despre recarosare: http://www.opiniatimisoarei.ro/recarosarea-metoda-legala-de-a-scapa-de-taxa-auto/17/06/2012/

 

Daca o treci pe numele tau cu siguranta ti se va cere sa platesti timbrul de mediu. Subscriu la parerea colegilor, las-o balta, nu te lega la cap daca nu te doare.

Asa e...am intrebat la RAR in dimineata asta, trebe platită prostia aia!

Fugi cat poti ! Sterge numarul de telefon al aluia , sterge linkul spre situl unde ai gasti masina ....inchide calculatorul si cauta alta masina .

PRobabil te atrage pretul la masina. Pretul este mic ( presupun ) tocmai pentru ca masina are aceste probleme.

 

Desigur pretul este mic, cam 2600 cu cheltuieli de tansport...

 

N-o cumpara....

Nici daca ar fi vreo super-oferta eu nu m-as baga la cap pentru ca orice suceala in acte te va pune pe drumuri si-ti va scoate peri albi si bani din buzunar ca sa aduci actele in regula.....Si daca nu faci asta, iti va fi greu cand vrei dori sa o vinzi....

asta e la fel o chestie nasoala, si asa am sunat in toate partile, si am primit sfaturi sa o las balta ca ceva nu e bine... singura solutie care am mai auzit-o era un contract de comoditate..omul o stergea de la primarie, plateam sigurare+rovigneta si era bine o vreme...cred

 

Vă mulțumesc foarte mult pentru sfaturile acordate, așadar, nedorind să-mi o țeapă cât casa lu soacrămea, o las să o ia altu/ori să se uite la ea!

Vă mulțumesc încă odată, asta înseamnă Club4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum sa evitam plata taxei auto

 

Ne bucuram ca soacra-ta are casa mare :ha: nu rata ocazia cu fata.

 

contract de comoditate nu exista se cheama ajutor social.

In cazuri din astea mai speciale se face la nenea notarul un contract de comodat .....

 

Cauta o masina intreaga .Mai stringe bani, vorbeste cu soacra,sau stai linistit, orice masina isi are......stapanul :grin:

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum sa evitam plata taxei auto

 

Ne bucuram ca soacra-ta are casa mare :ha: nu rata ocazia cu fata.

 

contract de comoditate nu exista se cheama ajutor social.

In cazuri din astea mai speciale se face la nenea notarul un contract de comodat .....

 

Cauta o masina intreaga .Mai stringe bani, vorbeste cu soacra,sau stai linistit, orice masina isi are......stapanul :grin:

 

...fata e luată, contractul îl fac în mai...(cu fata)

Legat de contractul ăla de comodat...??- doar am amintit, e chiar absurd să-ți dai cu barosu în cap singur!

 

Legat de treaba cu înmatriculările, și anume taxa de mediu, ce părere aveți? Înainte de alegeri se prezice din nou o modificare a legislației? (întreb acest lucru, deoarece am stat de vorbă cu o persoană apropiată care lucrează la Fisc și care mă „consola” că până la alegeri se schimbă din nou situația)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 săptămâni mai târziu...

Re: Cum sa evitam plata taxei auto

 

...fata e luată, contractul îl fac în mai...(cu fata)

Legat de contractul ăla de comodat...??- doar am amintit, e chiar absurd să-ți dai cu barosu în cap singur!

 

Legat de treaba cu înmatriculările, și anume taxa de mediu, ce părere aveți? Înainte de alegeri se prezice din nou o modificare a legislației? (întreb acest lucru, deoarece am stat de vorbă cu o persoană apropiată care lucrează la Fisc și care mă „consola” că până la alegeri se schimbă din nou situația)

 

Stai tu linistit cu alegerile :ha: , ca alea numa spre tapire duc iara nu spre vreun avantaj pentru cetateanul contribuabil. Si eu am auzit fel de fel de povesti. Eu imi aduc aminte cu haz de Boc cu taxa "pe masinile de fitze" atunci cand a dublat impozitele la cilindree peste 2000. se zicea pe atunci ca numai un 1 sau 2 ani apoi revin impozitele la loc. Asa ca fii tu linistit. Odata ce merge ceva spre rau nu se mai intoarce. Iar faptul ca vin alegerile asta inseamna ca trebuie bani mai multi nu mai putini :ha:.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum sa evitam plata taxei auto

 

Tocmai ce am castigat restituirea taxei la Discovery, platita in 2008; astept transferul in cont, plus dobanda! Anul trecut am inmatriculat alta masina fara taxa, dar dupa judecata, asta e, ne luptam pentru existenta.

Land Rover Discovery td5 1999

Jaguar XJ8 2002

Ford Mustang Ecoboost 2017, Land Rover Discovery Sport (benzina) 2017

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum sa evitam plata taxei auto

 

Tocmai ce am castigat restituirea taxei la Discovery, platita in 2008; astept transferul in cont, plus dobanda! Anul trecut am inmatriculat alta masina fara taxa, dar dupa judecata, asta e, ne luptam pentru existenta.

 

Ok, felicitări!

Din câte am înțeles, anul acesta nu se mai poate înmatricula prin proces, nu-i așa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum sa evitam plata taxei auto

 

Tocmai ce am castigat restituirea taxei la Discovery, platita in 2008; astept transferul in cont, plus dobanda! Anul trecut am inmatriculat alta masina fara taxa, dar dupa judecata, asta e, ne luptam pentru existenta.

 

Ce taxa ai platit tu in 2008? Poate vreo vama, ceva...Taxa de mediu sau de prima inmatriculare nu exista atunci.

 

E cineva care a platit taxa de mediu, cea din 2013 si a castigat procesul?

GREEN DRAGON Y61, 3,0
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum sa evitam plata taxei auto

 

Din câte am înțeles, anul acesta nu se mai poate înmatricula prin proces, nu-i așa?

 

Cum adica ,,prin proces,,? O inscrii fara sa platesti taxa sau platesti intai taxa si apoi dai in judecata? Cat tine un astfel de proces pt recuperarea taxei si daca exista sorti de izbanda ( ma refer pt timbrul de mediu din 01.01.2013)

GREEN DRAGON Y61, 3,0
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum sa evitam plata taxei auto

 

Ce taxa ai platit tu in 2008? Poate vreo vama, ceva...Taxa de mediu sau de prima inmatriculare nu exista atunci.

 

Serios??? Esti sigur?

De taxa de poluare ai auzit, iti mai amintesti? Acelasi cacat pansat dar cu alt ambalaj?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum sa evitam plata taxei auto

 

Sunt sesizari facute catre CEJ de tribunalul Sibiu, daca nu ma insel, cu privire la timbrul de mediu. Spun asta pentru ca actiunile inaintate aici (la tg-jiu) pe inmatriculari se suspenda. Deci mai asteptam un pic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum sa evitam plata taxei auto

 

Ce taxa ai platit tu in 2008? Poate vreo vama, ceva...Taxa de mediu sau de prima inmatriculare nu exista atunci.

 

 

Confirm ca exista si in 2008 aceasta taxa de prima inmatriculare sau cum i-o fi zicand pe atunci (mi-am luat masina de noua in 2008 si am platit-o).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum sa evitam plata taxei auto

 

Confirm ca exista si in 2008 aceasta taxa de prima inmatriculare sau cum i-o fi zicand pe atunci (mi-am luat masina de noua in 2008 si am platit-o).

 

Asta pot sa confirm si eu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum sa evitam plata taxei auto

 

in 2007 August am platit pt Mitsubishi L200.

Nu mai stiu care a fost denumirea exacta,dar a fost calculata conform clasificarii eliberate de RAR si am achitat la ag.nat. finantelor publice.:ang2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum sa evitam plata taxei auto

 

Deci, sa inteleg ca:

1. Orice actiune in instanta pentru recuperarea taxei de inmatriculare (daca se indeplinesc conditiile cerute) are sansa de reusita, insa recuperarea propriuzisa a banilor se va face pe parcursul a 5 ani (cate 20 % din valoare/an) sau nu mai este necesara actiunea in instanta, restituirea taxei de inmatriculare (cea din intervalul 2007-2012) facandu-se la cerere?!

2. In ceea ce priveste actuala taxa (timbrul de mediu) este obligatorie atat la transcrierea unui autovehicul cat si la prima inmatriculare in tara; raspunsul cerut de Tribunalul Sibiu de la CEJ este in legatura cu ilegalitatea acestui timbru de mediu (taxa aplicata incepand cu 15 martie 2013)?!

3. Raspunsul asteptat de la CEJ are un termen stabilit?!

:club: :j [fulgu]
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum sa evitam plata taxei auto

 

1. Nu am citit O.U.G.-ul, dar sunt aproape convins ca va trebui facuta prin instanta. Asta pentru a prelungi la maxim perioada de timp in care vor trebui returnati banii.

2. Trebuie platita pentru autoturisme pentru care nu s-a platit niciodata vreo taxa anterioara timbrului de mediu, pentru auto noi care se inmatriculeaza cat si pentru auto care provin din UE(sau nu) si se inmatriculeaza in RO. Da, raspunsul presupune lamuriri referitoare la incarcarea normelor europene prin aplicarea O.U.G. 9/2013 (parca) cu privire la timbrul de mediu.

3. Nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare