Jump to content
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

• GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

compatibilitati piese samurai

suzimm
 Share

Recommended Posts

Re: compatibilitati piese samurai

Sa puna careva o poza cu tampoanele de dacie modificate. Cand o fi (mai cald :-)

In rest subscriu la ce o scris PYZ. Am luat si eu tare vesel presuri de cauciuc din alea in forma de tava, si m-au tinut exact 2 saptamani si 5 urcari in masina. Dupa care s-au gaurit.

Daca chiar vrea omul sa fie facuta o treaba, mai bine isi ia un lighean si-l muleaza pe masina cu pistolul cu aer cald :banana

SJ410 - '86 - in reconstructie.

Ex:Samurai Sj413, V-50 (high-top), '88.

• Replies 897
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Nu am cod. Sami este din 1997. Dimensiuni nu stiu, nu am gasit nicaieri un manual de service sau un catalog de piese pentru Sami cu elicoidale. Foarte greu sa afli ceva pentru tipul asta de masina.

http://www.bilstein.ro/bilstein_katalog_2006.pdf

fabrica e in Sibiu si are magazin la poarta

Samurai SJ , Papuc 4x4, YamahaTenere, Golf4TDI, A4B7, DaciaSN, Fiesta2, Renault19D, yaris1,33

Cine minte si fura

oare stie cineva ceva compatibilitati pentru sonda lambda si eventual un pret

la unix: cod 257371, produsa de NGK, QZA624-E1.

eu am luat-o cu 150 ron acu vre-o citeva saptamani cind eram stresat ca nu trage motorul, nu am folosit-o si am dat-o unui prieten care chiar avea nevoie. el si-a rezolvat problema cu ea.

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

asta e o sonda universala, la care mai trebuiesc legate firele in mufa sondei vechi. Noroc ca la Sami este un singur fir :-)

Sonde se gasesc de la 100 ron la 250 ron in functie de producator

sonda respectiva este cu un fir (fara incalzire), cablajul masinii este cu un fir. nu este nimic de modificat.

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Sa puna careva o poza cu tampoanele de dacie modificate. Cand o fi (mai cald :-)

In rest subscriu la ce o scris PYZ. Am luat si eu tare vesel presuri de cauciuc din alea in forma de tava, si m-au tinut exact 2 saptamani si 5 urcari in masina. Dupa care s-au gaurit.

Daca chiar vrea omul sa fie facuta o treaba, mai bine isi ia un lighean si-l muleaza pe masina cu pistolul cu aer cald :banana

daca sti cum arata orginala, cauta pe la un magazin de Dacii de ala ieftinache

-Probabil presurile originale(sau pentru...) sunt scumpe, dar nu le concureaza nimic... nu sunt foarte flexbile si nu cade nici o picatura de apa

Samurai SJ , Papuc 4x4, YamahaTenere, Golf4TDI, A4B7, DaciaSN, Fiesta2, Renault19D, yaris1,33

Cine minte si fura

pt piulitele de la roti - aveti vreo echivalenta?

sau de unde se pot lua originale?

Piulite de Dacia 1300.Sau 1310 :grin:.Cam la orice magazin de piese Dacia.Sau...pentru aproape orice maruntis gasesti sigur in Autovit.Piulite, lampi, scule etc.

pt piulitele de la roti - aveti vreo echivalenta?

sau de unde se pot lua originale?

eu am folosit piulite de matiz, 3 lei la kingauto. merg perfect si sunt mult mai rezistente decit cele originale (sau cel putin ce averam eu la roti cind am luat masina).

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

• 2 weeks later...

bucsile de Dacie care potrivesc la arcurile spate sunt cele de la telescopul de Solenza sau de care sunt ? nu stiu ce sa-i cer la ala la magazin...

Cine minte si fura

alea cu bordura inalta sunt cele mai bune pentru ca tin noroiul si apa cantr-un lighean, usor de scos afara dupa aia, dar cred ca e cam greu de nimerit asa ceva. La nemti pe ibei, alea cu bordura inalta speciale de samurai sunt fo 60eur cu tot cu transport, scumpe rau

http://cgi.ebay.de/Fusraumschalen-Suzuki-Samurai-vorne-links-rechts-/380238536067?pt=Autoteile_Zubeh%C3%B6r&hash=item5887fb9d83

merita toti banii !!! am eu ...

Cine minte si fura

bucsile de Dacie care potrivesc la arcurile spate sunt cele de la telescopul de Solenza sau de care sunt ? nu stiu ce sa-i cer la ala la magazin...

Mie imi da un pic cu virgula intrebarea.Poti sa mai repeti odata, te rog?Adica zii exact ce bucsi iti trebuie,cele de la arcul de pe spate de la Samurai?Bucsile de la cercei sau de la sasiu?

bucsile care s-ar putea potrivi sunt cele de arc spate de papuc. dar sunt mai mari si trebuiesc taiate si polizate. destul de mult. si ie multe. e cam munca de negri.

la cit costa una de samurai eu zic ca nu merita deranjul.

bucsi mari gasesti la unix si bardi cu preturi intre 3 si 5 ron.

originalele au codul 41331-62020, iar cele aftermarket GOM-811 si RU-811

bucsi mici (de la cercei) gasesti la magazine daewoo de la damas cu preturi intre 1 si 3 ron. originalele au codul 09305-13002, iar cele de damas 94583349.

iti mai trebuie niste bucse metalice care au codul 09180-12035 si dimensiunile (dxDxL) 12x16x64,5 mm. costa 14 ron pe comanda la unix/alpadrino/suzuki.

suruburile care prind arcurile de sasiu au codul 09103-12048 si dimensiunile M12x1,25x90. pe original sunt cam scumpe dar se potrivesc perfect surub tendon matiz (sau tico), cod daewoo 94500889. sunt zincate si sunt gr.10. costa intre 2 si 4 ron.

piulitele au codul 08310-00123, M12x1,25 si sunt identice cu cele de la u-bolturi. de la daewoo, piulita de la surub tendon matiz are codul 94515445 si costa 2 ron. pe original costa 2,5 ron si se pot comanda numai cite 10 bucati odata.

in curind cred ca o sa vand kituri de reparatie/montaj arcuri samurai... :ha:

Edited by minitehnicusro

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Am folosit surub de bascula(tendon) de Tico la bucsa mare de pe arcul din spate de la Samurai(na, ca am zis-o) si a mers fara probleme.Cost achizitie 2,5 RONI.

Bucsile mari de Samurai sint exact ca cele de la cercei(dar de dimensiuni mai mari), adica doua bucsi care se pun pe fiecare parte a arcului si la interior mai au o camasa metalica prin care trece surubul.Daca pui de Damas acestea sint diferite.Adica se pune doar cite o singura bucsa la un arc si sint formate din doua camasi concentrice de metal care au intre ele cauciuc.Problema este ca nu sint la fel de rezistente deoarece nu au cauciuc plin, au camere de aer.Si sint si pe la 40 de RONI bucata, dar in lipsa de originale, merg si astea.

bucsile care s-ar putea potrivi sunt cele de arc spate de papuc. dar sunt mai mari si trebuiesc taiate si polizate. destul de mult. e cam munca de negri.

la cit costa una de samurai eu zic ca nu merita deranjul.

bucsi mari gasesti la unix si bardi cu preturi intre 3 si 5 ron.

originalele au codul 41331-62020, iar cele aftermarket GOM-811 si RU-811

bucsi mici gasesti la magazine daewoo de la damas cu preturi intre 1 si 3 ron. originalele au codul 09305-13002, iar cele de damas 94583349.

iti mai trebuie niste bucse metalice care au codul 09180-12035 si dimensiunile (dxDxL) 12x16x64,5 mm. costa 14 ron pe comanda la unix/alpadrino/suzuki.

suruburile care prind arcurile de sasiu au codul 09103-12048 si dimensiunile M12x1,25x90. pe original sunt cam scumpe dar se potrivesc perfect surub tendon matiz (sau tico), cod daewoo 94500889R. sunt zincate si sunt gr.10. costa intre 2 si 4 ron.

piulitele au codul 08310-00123, M12x1,25 si sunt identice cu cele de la u-bolturi. de la daewoo, piulita de la tendon matiz costa 2 ron. pe original costa 2,5 ron dar se pot comanda numai cite 10 bucati odata.

in curind cred ca o sa vand kituri de reparatie/montaj arcuri samurai... :ha:

:tk

am nevoie de cele mici... practic surubul a trecut prin cauciuc si a ajuns pe arc sau bucsa metalica:old ... toate cele 4 buc din spatele arcului spate:grin:

Edited by yuk

Cine minte si fura

:tk

am nevoie de cele mici... practic surubul a trecut prin cauciuc si a ajuns pe arc sau bucsa metalica:old ... toate cele 4 buc

Pai alea mici sint 8! Hai sa o luam metodic.La cercei ai 8 bucsi pe fata si 8 pe spate.Pentru ca, pe fiecare surub de la arc/cercel stau cite 2 bucsi.Indiferent ca e arcul din fata sau arcul din spate.Una se vira prin dreapta arcului si a-doua prin stinga.Daca zici ca-s alea mici, ia cu incredere de Damas.Undeva pe la 3-5 RONI.

Partea misto este cind o sa vrei sa desfaci suruburile, mai ales daca ai cercei originali.Acestia sint formati din doua bride paralele de tabla ambutisata prin care trec doua suruburi.Problema este ca suruburile au la un cap piulita si la celalalt cap, surub cu cap rotund.Si de aici toata distractia! Daca vrei sa le desfaci fara sa te enervezi, sau pur si simplu sa le desfaci, da cite un aft de sudura pe capul surubului si brida cercelului, pentru a nu se invirti odata cu piulita.Eu asa am facut.altfel... distractia v-a fi maxima!

merita toti banii !!! am eu ...

pai zi-ne si noua de unde ti-ai luat presurile tip lighean si cat ai dat pe ele?

pentru bucse, daca vrei de poliuretan cele mai ieftine le-am vazut pe e-bay la englezoi: http://cgi.ebay.co.uk/Suzuki-SJ-Samurai-Bush-Set-Poly-/330528585213?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item4cf509f5fd

Va salut !

ca sa facem un pic lumina, pun niste poze cu bucsile:

Bucsa mare

http://img651.imageshack.us/img651/3594/jru811.jpg

bucsa mica:

http://img140.imageshack.us/img140/9382/jru812mic.jpg

am pe stoc la 3 roni bucata, indiferent de marime.

Din alea mici trebuie 16 bucati (4 cercei x 4 bucati) se pun bot in bot :-)

Din alea mari trebuie 8 bucati (4 prinderi x 2 bucati) de asemenea, se pun bot in bot.

Dupa o utilizare indelungata guma din ele se inmoaie/roade si ajunge ca tija din mijloc sa ajunga prin bucsa si sa dea metal in metal. Nu-s greu de inlocuit! Daca nu se inlocuiesc, se modifica parametri de rulaj a masinii, cel mai frecvent cerceii se dau peste cap.

SJ410 - '86 - in reconstructie.

Ex:Samurai Sj413, V-50 (high-top), '88.

pai zi-ne si noua de unde ti-ai luat presurile tip lighean si cat ai dat pe ele?

pentru bucse, daca vrei de poliuretan cele mai ieftine le-am vazut pe e-bay la englezoi: http://cgi.ebay.co.uk/Suzuki-SJ-Samurai-Bush-Set-Poly-/330528585213?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item4cf509f5fd

eu am luat masina cu presurile alea... de 3 ani nu am ce vina sa le bag, nu s-au perforat, nu s-au decolorat, sunt putin rigide (ff important -indiferent de temperatura!!!!)astfel incat sa le poti scoate fara sa versi apa de pe ele (poate fi multa apa), pamantul se dezlipeste usor de pe ele (nu raman urme, nu necesita o spalare riguroasa), nu misca deloc de la locul lor, nu intra sub pedala de acceleratie. Stiu ce vorbesc pt ca stiu si ce is porcariile de Logan si stiu si ce inseamna presuri originale de A4 2006 . Consider ca merita 250lei daca sunt pentru o masina care va fi pastrata mult de proprietar.

La achizitia din germania au fost date cu silicon (numai de aspect) si alunecau putin

Pai alea mici sint 8! Hai sa o luam metodic.La cercei ai 8 bucsi pe fata si 8 pe spate.Pentru ca, pe fiecare surub de la arc/cercel stau cite 2 bucsi.Indiferent ca e arcul din fata sau arcul din spate.Una se vira prin dreapta arcului si a-doua prin stinga.Daca zici ca-s alea mici, ia cu incredere de Damas.Undeva pe la 3-5 RONI.

Partea misto este cind o sa vrei sa desfaci suruburile, mai ales daca ai cercei originali.Acestia sint formati din doua bride paralele de tabla ambutisata prin care trec doua suruburi.Problema este ca suruburile au la un cap piulita si la celalalt cap, surub cu cap rotund.Si de aici toata distractia! Daca vrei sa le desfaci fara sa te enervezi, sau pur si simplu sa le desfaci, da cite un aft de sudura pe capul surubului si brida cercelului, pentru a nu se invirti odata cu piulita.Eu asa am facut.altfel... distractia v-a fi maxima!

merci de pont!nu stiam ca sunt 2 bucsi cap in cap si poate am lasat impresia ca am probleme cu aritmetica:grin:

Edited by yuk

Cine minte si fura

amortizoarele spate de samurai sunt apropiate dimensional cu cele de matiz spate, trebuie doar schimbate bucsile de cauciuc cu cele de suzuki.

initial le-am luat pentru matiz si apoi am remarcat ca merg la samurai.

le-am probat citeva zile si sunt muuuult mai moi si mai confortabile pe sosea decit kayaba 443194 ce am acum. dar nu raman pentru ca pe spate o sa-l ridic din arcuri.

pentru fata daca aveti sl mai mare sau egal cu 6 cm, merg amortizoare spate de opel astra sau daewoo cielo spate.

am luat sachs 105724 cu 130 ron le-am montat deja, le-am plimbat citeva zile si sunt minunate pe sosea. pe teren nu am apucat sa le scot inca. trebuie inlocuita bucsa din inel cu una de suzuki.

inchis/deschis kaiaba 443156 au lungimea 33/48 cm, sachs 105724 au 42/65 cm.

deoarece eu am sl de 5cm pe fata, trebuie sa-i inalt prinderea superioara pentru ca sunt prea lungi acum si fura 4-5 cm din cursa puntii.

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

amortizoarele spate de samurai sunt apropiate dimensional cu cele de matiz spate, trebuie doar schimbate bucsile de cauciuc cu cele de suzuki.

initial le-am luat pentru matiz si apoi am remarcat ca merg la samurai.

le-am probat citeva zile si sunt muuuult mai moi si mai confortabile pe sosea decit kayaba 443194 ce am acum. dar nu raman pentru ca pe spate o sa-l ridic din arcuri.

pentru fata daca aveti sl mai mare sau egal cu 6 cm, merg amortizoare spate de opel astra sau daewoo cielo spate.

am luat sachs 105724 cu 130 ron le-am montat deja, le-am plimbat citeva zile si sunt minunate pe sosea. pe teren nu am apucat sa le scot inca. trebuie inlocuita bucsa din inel cu una de suzuki.

inchis/deschis kaiaba 443156 au lungimea 33/48 cm, sachs 105724 au 42/65 cm.

deoarece eu am sl de 5cm pe fata, trebuie sa-i inalt prinderea superioara pentru ca sunt prea lungi acum si fura 4-5 cm din cursa puntii.

sunt cam lungi sachs-urile tale. eu la sl de 8cm, (care fie vorba intre noi pe fata a iesit de vreo 10cm) am calmini cu dimensiunile 31/51, asa au venit cu chitul, dar cred ca-mi sunt cam scurte.

pentru prelungiri ale prinderii in fata exista fie solutia sudarii unui U intors, fie se pot monta pe lonjeroane niste u-bolt-uri, inspira-te de pe situl Zanfi

Va salut !

Share

• Create New...

Important Information

Access to the Club4x4 Forum is conditioned by adhering to our Rules - Terms of Use