Jump to content
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

• GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

compatibilitati piese samurai

suzimm
 Share

Recommended Posts

Re: compatibilitati piese samurai

bucsile care s-ar putea potrivi sunt cele de arc spate de papuc. dar sunt mai mari si trebuiesc taiate si polizate. destul de mult. si ie multe. e cam munca de negri.

la cit costa una de samurai eu zic ca nu merita deranjul.

bucsi mici (de la cercei) gasesti la magazine daewoo de la damas cu preturi intre 1 si 3 ron. originalele au codul 09305-13002, iar cele de damas 94583349.

:ha:

nu mai exista bucsi de Damas pt ca stocul a fost casat acum un an si jumatate.

Mi se pare imposibil sa poti ajusta bucsile de arc de la Papuc (sunt mult prea mari la diametru 3-4mm, si interior si exterior)... sau eu am gasit unele prea mari pt ca si papucul are 2 tipuri de bucsi pe arc?

Acum am dimensiunile necesare, prostia e ca daca voi gasi ceva cu carcasa metalica la interior, bolturile cerceilor au 13 mm in diametru... va fi greu sa gasesc burghiu ca sa pot ajusta o bucsa de 12mm

Edited by yuk

Samurai SJ , Papuc 4x4, YamahaTenere, Golf4TDI, A4B7, DaciaSN, Fiesta2, Renault19D, yaris1,33

Cine minte si fura

• Replies 897
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Esti sigur ca nu mai sint bucsi de Damas? Eu am luat saptamina trecuta pentru cineva din Cimpina.In magazin mai aveau 5 si au zis sa vin ziua urmatoare ca le comanda de la Craiova(acolo e depozitul al mare).Poate ti-a zis tie vinzatoarea asa...Practic, la cite Damasuri mai sint pe soselele patriei, nu cred ca se omoara astia cu magazinele sa blocheze banii in bucsi de arc care sa le tina pe rafturi.

nu mai exista bucsi de Damas pt ca stocul a fost casat acum un an si jumatate.

uneori dureaza si doua-trei saptamani pana gasesti piesa cautata la un pret bun. insista, suna la toate magazinele ce vand piese daewoo pe care le gasesti pe net.

am luat de ex bucsa de fixare rulment spate de la ivanycom, de la oradea. a costat transportul aproape cit piesele, dar muuult mai ieftin decit daca comandam la suzuki.

asta cu stocul de damas epuizat e placa peste tot. habar nu au ce sunt alea si de la ce masina. la matiz de exemplu, la radacini, am cerut bucse de la bara stabilzatoare si mi-au dat d'asea. le-am recunoscut imediat si le-am luat pe toate care le aveau in magazin (multe, la 1,25 ron bucata). la magazin mergi cu ea in mana sa vada cum arata.

la unix si bardi ai intrebat? codul aftermarket ashika si japanparts este GOM-812 si RU-812. la unix este numita "bucsa bara stabilizatoare".

in caz extrem are la alpadrino da costa 10 ron :uameni

Edited by minitehnicusro

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Piulite pt prezoane roti Samurai (pas 1.25)- are in autovit zincate, nezincate, negre, cromate, cu guler, fara guler etc. - dar mai ieftine de 8 lei (daca iei 20) nu am gasit...

Piulite pt prezoane roti Samurai (pas 1.25)- are in autovit zincate, nezincate, negre, cromate, cu guler, fara guler etc. - dar mai ieftine de 8 lei (daca iei 20) nu am gasit...

-la acsa.ro, magazinul din bucuresti-brancusi cu 2,5 ron, de matiz

-la kingauto, cu 3 ron, tot de matiz

de proba, am pus pe fata de matiz si pe spate le am pe cele cu care la venit. e ok.

Edited by minitehnicusro

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

alternativa la tampoanele de reductor care se rup usor si se gasesc greu si scump, sunt tampoanele de motor/cutie de viteze de la ford fiesta, modele vechi (ex:1,3 benzina, 1990).

pe un forum din uk, povesteau ca rezista f bine la reductoare "tunate".

http://www.compot.ro/tranzit/tampon_fiesta.jpg

am luat doua exemplare fabricate de producatori diferiti, impregom 30051=15ron si corteco 21652988=32ron pentru a le urmari comportarea in timp.

sunt mai inalte decit cele standard (30mm), dar nu deranjeaza. mai trebuie taiat/polizat pintenul care este din cauciuc. au dimensiunile lxLxH 50x70x40 mm. aveti nevoie de piulite autoblocante noi, deoarece surubul este M10 nu M10x1,25 cum este la cel original.

in we o sa le montez si o sa revin cu impresii.

Edited by minitehnicusro

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Esti sigur ca nu mai sint bucsi de Damas? Eu am luat saptamina trecuta pentru cineva din Cimpina.In magazin mai aveau 5 si au zis sa vin ziua urmatoare ca le comanda de la Craiova(acolo e depozitul al mare).Poate ti-a zis tie vinzatoarea asa...Practic, la cite Damasuri mai sint pe soselele patriei, nu cred ca se omoara astia cu magazinele sa blocheze banii in bucsi de arc care sa le tina pe rafturi.
http://www.importpieseauto.ro/daewoo/damas/bucsa-arc-suspens-spate-damas-41332a80d00-000

le-am montat... se potrivesc perfect:banana ... am comandat luni seara si le-am primit la posta joi... recomand firma! ... cred ca e mai ieftin sa comanzi 16buc decat 8 :oldse evita taxa de comanda mica... sau cum o fi numita

Stie cineva ce dimensiuni au bucsile de pe celalalt capat de arc? ... merg cele de aro/papuc http://www.shopmania.ro/magazin~online-accesorii-auto~produs-bucsa-arc-aro-1304~p-9417151.html preturile sunt mari pe shopmania ... eu am vazut cu 3.5 lei ... am pus lincul pt poza :old

Edited by yuk

Samurai SJ , Papuc 4x4, YamahaTenere, Golf4TDI, A4B7, DaciaSN, Fiesta2, Renault19D, yaris1,33

Cine minte si fura

alternativa la tampoanele de reductor care se rup usor si se gasesc greu si scump, sunt tampoanele de motor/cutie de viteze de la ford fiesta, modele vechi (ex:1,3 benzina, 1990).

pe un forum din uk, povesteau ca rezista f bine la reductoare "tunate".

am luat doua exemplare fabricate de producatori diferiti, impregom 30051=15ron si corteco 21652988=32ron pentru a le urmari comportarea in timp.

sunt mai inalte decit cele standard (30mm), dar nu deranjeaza. mai trebuie taiat/polizat pintenul care este din cauciuc. au dimensiunile lxLxH 50x70x40 mm. aveti nevoie de piulite autoblocante noi, deoarece surubul este M10 nu M10x1 cum este la cel original.

in we o sa le montez si o sa revin cu impresii.

eu am luat cu 6 lei bucata de la magazinu din colt ... recomand!

http://www.shopmania.ro/magazin~online-accesorii-auto~produs-tampon-cutie-viteze-4-trepte-vm~p-9634909.html

Edited by Astral

Cine minte si fura

Tampoanele din link sunt de Dacia. Eu am montat acum un an asa ceva pe masina, s-au potrivit cu mici ajustari. Sunt intregi si acum dar nu pot sa spun ca fac offroad greu, doar mediu si soft. Sunt putin mai inalte decat cele originale de Samurai dar mai groase. La montaj am taiat bratele U-ului de tabla de pe una din fete.

@minitehnicusro: nu am inteles prea bine: tampoanele de fiesta sunt mai inalte cu 10mm fata de cele originale?

Multumesc.

Never Underestimate the Power of Stupid People in Large Groups

@minitehnicusro: tampoanele de fiesta sunt mai inalte cu 10mm fata de cele originale?

Multumesc.

exact, sunt mai inalte cu 10mm. dar pretul este imbatabil.

poate fi o problema daca ai spoa sau suspension lift mare pentru ca o sa creasca putin unghiul cardanului, care este oricum mare in cele doua situatii.

in poza de mai jos, in stanga este ashika gom-805 si in dreapta impregom 30051.

http://www.compot.ro/tranzit/tampoane.jpg

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Multumesc @minitehnicusro, o poza face cat 1000 de cuvinte. Tampoanele de Fiesta sunt mai inalte decat cele de cv de Dacia dar calitativ banuiesc ca sunt mai bune. Treaba cu unghiul cardanului s-a mai dezbatut pe forum, intradevar se ridica un pic reductorul si creste solicitarea pe cardan.

O sa incep niste investigatii ca sa gasesc niste tampoane la fel de inalte ca cele de Sam dar mai groase ca sa fie mai rezistente. Nu conteaza cat de groase, pana la urma grosimea (diametrul) se poate ajusta.

Never Underestimate the Power of Stupid People in Large Groups

O alta solutie adoptata de englezoi pentru tampoanele de la reductor sunt tampoanele de LandRover Defender 94-97.

Au 80mm diametru, 36mm grosime iar suruburile M10 sunt iesite 20mm in afara. Pret pe la vreo 4 lire/buc, la noi nu stiu unde s-ar putea gasi.

http://img130.imageshack.us/img130/2793/tamponmotorlandroverdef.th.jpg

Va salut !

tot de pe forum la englezi, am aflat ca ei mai folosesc pentru reductor, tampoane motor diesel landrover seria 2 si 3.

cod NRC2052, pe comanda la unix, 69 ron

d'asta nu am luat de proba pentru ca mi s-a parut cam scump.

http://www.lrseries.com/resources/user/490a84144319a1cfd61f10daf3dee3a32de379da/NRC2052-ENGINE-MOUNTING-DIESEL.jpg

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

dupa bucsi cv Dacia la reductor, bucsi Damas la foile de arc, azi am montat bucsi(cele intermediare) de Dacia Supernova pe bara stabilizatoare la Smurake ... le-am ajustat putin la polizor ca sa pot folosi tot brida de suzuki (distanta dintre cele 2 "gulere" ale bucsii fiind putin mai mica decat latimea bridei) ... cred ca se potriveste bine brida de Dacie, dar din experienta va spun ca otelul romanesc este prost, iar brida de Dacie se alungeste :old . Raman cam 3mm din circumferinta barei stabilizatoare, neacoperiti de bucsa, dar bara este stransa bine:old, bucsa costa 2,5 ron:banana si operatia dureaza 2 minute.

Din cauza jocului existent bara s-a uzat (frecare cu nisip) subtiindu-se aproximativ 0,5-1mm

Cine minte si fura

Avand in vedere faptul ca cei de la Unix auto Sibiu nu trimit piese prin curier rapid persoanelor fizice (neautorizate) va rog daca puteti sa ma ajutati si pe mine (sper ca nu ma dati pe mana cersetorilor ca le-am furat sloganul):grin: cu o compatibilitate pentru un cablu de kilometraj cu cleme pentru un samurai din '94 ca pe aici la mine in Lupeni cam greu cu astfel de piese.

Multumesc !

• 2 weeks later...

Eu pe al meu Sami aveam de golf 2..... 35 lei Bucata (nou) :grin:

Suzuki Samurai '95

1.3 69CP

bodylift 5 cm (homemade)

suspensionlift 5 cm (homemade)

cauciucuri simex 215/80/R15

si multe altele :)

si eu am tot de golf, se potrivesc la diametru, trebuie date alte gauri pentru prinderea suruburilor de sustinere... nu e complicat

TOYOTA Hilux 2.4, D4D 4x4

SUZUKI Samurai 1.6, 8v 4x4

• 3 weeks later...

daca ai probleme cu culisanta sa sti ca se poate monta culisanta de aro, dar mie mi-au luat 350 lei

Edited by yuk

Cine minte si fura

• 2 weeks later...

rulmenti de fata ,6207 ,de la dacia 1300=1310 se potrive cu succes la sj 410 pe spate ,:bananaiar ferodourile de 413 umpic ajustate cu flexul inlocuiesc ferodourile originale.

amintirile cele mai frumoase le am din........vise.

Share

• Create New...

Important Information

Access to the Club4x4 Forum is conditioned by adhering to our Rules - Terms of Use