Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Timbrul de mediu este ‪incompatibil cu art. 110 TFUE- 2016


Mtbkid

Postări Recomandate

Re: Timbrul de mediu este ‪incompatibil cu art. 110 TFUE- 2016

 

Dpmdv:

- în contextul actual și sub auspiciile regelui ban: declarația lui Cioloș nu este altceva decât o nefericită exprimare venită din partea unui prim ministru (și el om dealtfel, supus greșelii) în ceea ce privește dispariția unor fonduri dintr-un buget consolidat, anticipat și pe care s-au bazat(că doar nu crede cineva că taxa respectivă merge doar în bugetul mediului sau, mai degrabă, în buzunarele multora ce au de a face doar cu mediul). Statul trebuie să încaseze, indiferent că taxa se va numi de mediu (că asta-i trendy) sau de poluare (tot trendy) sau de șmecher, sau că n-ai bască, sau că ai bască, sau de luptă împotriva degradării condițiilor de trai prin creșterea inadmisibilă a nivelului compușilor de carbon emanați de compușii de carbon naturali extrași din rezervele de compuși de carbon naturali din scoarța terestră....wtf? Problema poluării nu este poluarea în sine, ci distrugerea capacităților de neutralizare a acesteia. En fin, e nevoie de bănuți și atunci orice bălărie puerilă poate fi folosită ca motiv pentru gloata needucată și obișnuită să se șteargă la colțul gurii spunând "mai vreau";

- APIA, reprezentantul tuturor și al nimănui, ai cărei purtători de cuvânt vor să-și înmoaie și ei penița în găurile contribuabililor ce folosesc doar la felație, plătiți fiind de cei a căror malahie e considerată (de mulți) ambrozie dătătoare de virtuți etern dăinuitoare și a tot cumpărătoare, încearcă și ei jocul relației cu caracter caligulian în relația cu plebea (să mor eu, cred că ar trebui ca "Ponta" să fie noua denumire științifică a mitomaniei): ce membrul lui Hector are de a face starea tehnică precară (bucșe, pivoți, rugină, LSD nefuncțional, becuri arse, joc în rulmenți, parbriz crăpat, tacheți gălăgioși, etc, etc) cu timbrul de mediu? Aaaaa, scuze, "departe de normele de conformitate cu normativele constructorului"! Să moară mă-ta! Și dacă schimb bucșele și pivoții, becurile și parbrizul și o fac cum a făcut-o mă-sa (constructorul) ce mai motivezi?! Sictir, golani de periferie a Cuca Măcăii (să mă scuze locuitorii de bună credință a nedrept blagoslovită localitate argeșeană). ARO a murit (unde carul meu a fost APIA?), ROMAN a murit (unde pușca mea a fost APIA?), TRACTORUL a murit (unde puii mei a fost APIA?) . Ale cui P.LA noastră interese le apărați voi? Acronimul vostru vine de la "Automotive Manufacturers and Importers Association". Nu vreți voi să nu mai reprezentați (în proporție de 99.99%) interesele ultimilor? Iudelor de spița a 'șpea, numărul mașinilor "poluatoare" din ROMÂNIA este fix un strop de pișat în Oceanul planetar și, mai ales, financiar!

Dixit!

AJUNGE!

Bunul simț ar trebui să fie de ”common sense”!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...
  • Răspunsuri 351
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Timbrul de mediu este ‪incompatibil cu art. 110 TFUE- 2016

 

Cum am asteptat 3 ani,mai asteptam 2 luni.Bine ca dispare timbrul :pt si poate omul sa-si vanda masina la valoarea ei reala, fara comodate,divorturi si alte gaselnite. Poate daca fac si o reglementare la impozit pe cm3,o sa treaca toate masinile de Bg pe Ro si o sa vina banii in bugetul primariilor. Asa o sa aibe toata lumea de castigat.

 

L.E.- daca nu o promulga Iohannis,imi retrag votul si il votez pe Iliescu ala mai tanar! :ha:

 

......:ha:

http://www.evz.ro/iohannis-a-atacat-102-taxe-la-ccr.html

If you own a land rover everyone expect to be a mechanic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Timbrul de mediu este ‪incompatibil cu art. 110 TFUE- 2016

 

Iar ii mananca limba pe unii; nu ii mai asculta prietenii si isi varsa naduful aici!? Sper ca acest spatiu sa ramana in afara campaniei electorale si, in general, in afara politicii.

 

@pmstancu.

Daca era vorba de un pustan caruia i-a mijit mustata, as intelege aceste extravagante de limbaj; a dat si el cu nasul prin...viata si se da mare barbat, mascul feroc. Aici, nu e cazul. Atunci de ce trebuie coborata discutia la nivelul organului?

Sa cunosti, sa vrei - vei putea face !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Timbrul de mediu este ‪incompatibil cu art. 110 TFUE- 2016

 

Iar ii mananca limba pe unii; nu ii mai asculta prietenii si isi varsa naduful aici!? Sper ca acest spatiu sa ramana in afara campaniei electorale si, in general, in afara politicii.

 

Adevarul este ca taxa asta a fost propusa si votata de cetatenii de rand, nu de politicieni,ei saracii n-au niciun amestec in ecuatia asta....:uameni

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Taxă de primă înmatriculare - eliminată?

 

Vă salut,

 

Mașina mea este înamtriculată în Bulgaria. Eram curios, de la 1 ianuarie 2017 dispare taxa de timbru? Știe cineva ceva în legătură cu asta?

Apoi, care sunt pașii prin care o pot scoate de pe Bulgaria s-o înmatriculez pe România, a mai făcut cineva asta?

 

Mulțumiri,

 

Dragoș

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Taxă de primă înmatriculare - eliminată?

 

Vă salut,

 

Mașina mea este înamtriculată în Bulgaria. Eram curios, de la 1 ianuarie 2017 dispare taxa de timbru? Știe cineva ceva în legătură cu asta?

Apoi, care sunt pașii prin care o pot scoate de pe Bulgaria s-o înmatriculez pe România, a mai făcut cineva asta?

 

Mulțumiri,

 

Dragoș

 

Intrebarea ta am adus-o pe acest topic care abordeaza subiectul asta mizerabil, asa ca vezi ce s-a mai scris deja.

 

Daca proprietarul masinii este persoana fizica iti trebuie doar contract de vanzare-cumparare intre bulgar si tine.

Daca proprietarul masinii este persoana juridica (firma) iti trebuie factura emisa de firma respectiva pentru vanzarea catre tine a masinii.

 

Impreuna cu restul actelor masinii urmezi pasii de inmatriculare pe RO.

Daca masina n-a mai fost inmatriculata in RO trebuie sa-i faci autentificarea si ITP-ul DOAR la RAR, unde ii faci si CIV-ul.

Te duci la ANAF, iti inscrii masina pe rolul tau fiscal si faci o cerere prin care soliciti calcularea taxei de cacat.

Platesti taxa de cacat si de-abia acuma esti gata sa te duci la politie ca sa obtii talonul si numerele.

 

Succes, rabdare, nervi tari si tutun !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Timbrul de mediu este ‪incompatibil cu art. 110 TFUE- 2016

 

Ametesc...am de aproape un an in curte o jucarie de care nu ma pot bucura pt ca taxa(de kkt) e prea mare pt buzunarul meu... multe guri spun ca nu se va scoate acest timbru de kkt...

"don't get scared, be prepared for the worst"

frontera pregatita de razboi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Timbrul de mediu este ‪incompatibil cu art. 110 TFUE- 2016

 

Ametesc...am de aproape un an in curte o jucarie de care nu ma pot bucura pt ca taxa(de kkt) e prea mare pt buzunarul meu... multe guri spun ca nu se va scoate acest timbru de kkt...

 

De ce nu incerci cu proces? In zona voastra stiu ca sunt destui avocati care pentru 100-200 de euro te rezolva.

Si daca te hotarasti, ar cam trebui sa te grabesti ca de la 01.01 cine stie cum se schimba legea iar usita asta deocamdata deschisa, se va inchide..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Timbrul de mediu este ‪incompatibil cu art. 110 TFUE- 2016

 

Salut, am o problema si lumea ma tot intreaba.De ce cand am luat Feroza in 2011 nu am platit taxa de mediu, poluare sau ce drac era.Eu sunt al treilea proprietar in Ro primul a fost o doamna timp de un an al doilea un nene intermediar cateva luni dupa care eu.

Am citit aici http://legestart.ro/istoria-taxei-auto/ dar nu prea am inteles.

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Timbrul de mediu este ‪incompatibil cu art. 110 TFUE- 2016

 

 

Nu zice nimic de taxa auto

Natural Disaster Response Operations
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Timbrul de mediu este ‪incompatibil cu art. 110 TFUE- 2016

 

Nu zice nimic de taxa auto

 

Deocamdata. Zice doar de taxa pe stalp, acciza pe carburant, TVA a caror reducere / anulare se amana pana in 2018.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Timbrul de mediu este ‪incompatibil cu art. 110 TFUE- 2016

 

Nu zice nimic de taxa auto

 

pai normal ca nu zice nimic de aia pentru ca legea cu scoaterea taxei auto a fost trimisa de mein fuhrer la curtea constitutionala unde o sa stea pana o sa aiba Becali IQ-ul peste 10.Nu avea cum sa pomeneasca de alea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Timbrul de mediu este ‪incompatibil cu art. 110 TFUE- 2016

 

Eu stiam ca timbrul trebuie eliminat din 2017 la inceput, fiind obligati de UE,ca altfel ar plati guvernul niste penalitati deloc neglijabile. In campania electorala, asta a fost unul dintre "subiectele sensibile" cu care a iesit Dragnea in fata in foame fiind de voturi. Acum dupa ce au luat puterea, e "normal" sa se razgandeasca sau sa reevalueze problema,doar vorbim de PSD...

Si Ponta cand era la putere a renuntat la taxa si ai bagat aceeasi taxa sub o alta denumire si desigur, mai mare. Pana se prind cetatenii si incep sa castige procese,ei se folosesc de banii incasati si-i returneaza in transe. Este o inselatorie pe fata,ieftina din care statul castiga si cetateanul pierde nu numai bani ci si posibilitatea de a-si achizitiona un fier care si-l doreste. Partea proasta este ca nimeni nu-si asuma si nu plateste pentru discriminarea asta care o face statul prin reprezentantii alesi. Adica nu am vazut un organ abilitat sa o traga de guler pe Rovana Plumb spre exemplu, si sa o intrebe pe ce baza a facut ea calculele din pix pe o foaie tip 1 si sa ne ia banii doar ca ai cifrele mai mari in talon.:ce:sht

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Timbrul de mediu este ‪incompatibil cu art. 110 TFUE- 2016

 

Becali, pe tarlaua lui, are suficient IQ, cred ca ai vrut sa zici Eba....:ha:

 

Cum masori IQ-ul la planta? :grin:

 

Eu stiam ca timbrul trebuie eliminat din 2017 la inceput, fiind obligati de UE,ca altfel ar plati guvernul niste penalitati deloc neglijabile. In campania electorala, asta a fost unul dintre "subiectele sensibile" cu care a iesit Dragnea in fata in foame fiind de voturi. Acum dupa ce au luat puterea, e "normal" sa se razgandeasca sau sa reevalueze problema,doar vorbim de PSD...

Si Ponta cand era la putere a renuntat la taxa si ai bagat aceeasi taxa sub o alta denumire si desigur, mai mare. Pana se prind cetatenii si incep sa castige procese,ei se folosesc de banii incasati si-i returneaza in transe. Este o inselatorie pe fata,ieftina din care statul castiga si cetateanul pierde nu numai bani ci si posibilitatea de a-si achizitiona un fier care si-l doreste. Partea proasta este ca nimeni nu-si asuma si nu plateste pentru discriminarea asta care o face statul prin reprezentantii alesi. Adica nu am vazut un organ abilitat sa o traga de guler pe Rovana Plumb spre exemplu, si sa o intrebe pe ce baza a facut ea calculele din pix pe o foaie tip 1 si sa ne ia banii doar ca ai cifrele mai mari in talon.:ce:sht

 

 

Pai ce e misto e ca prostul nici macar nu a fost numit prim sinistru si deja o da la intors.

 

Un lucru e clar ,dintr-un motiv sau altu oamenii in Romania nu au voie sa detina decat masina poporului.Daca Ceausescu dicta ca doar Dacia ,astia nu pot spune doar dacia asa ca au format o metode de calcul aiurea incat sa iti limiteze alegerea.Cand am citit de madam Q7 in Bulgaria Plumb mi-a venit o starea de voma.

 

Am impresia ca la anu se fac 10 ani de prea marit Bulgaria.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Timbrul de mediu este ‪incompatibil cu art. 110 TFUE- 2016

 

Eu stiam ca timbrul trebuie eliminat din 2017 la inceput, fiind obligati de UE,ca altfel ar plati guvernul niste penalitati deloc neglijabile. In campania electorala, asta a fost unul dintre "subiectele sensibile" cu care a iesit Dragnea in fata in foame fiind de voturi. Acum dupa ce au luat puterea, e "normal" sa se razgandeasca sau sa reevalueze problema,doar vorbim de PSD...

Si Ponta cand era la putere a renuntat la taxa si ai bagat aceeasi taxa sub o alta denumire si desigur, mai mare. Pana se prind cetatenii si incep sa castige procese,ei se folosesc de banii incasati si-i returneaza in transe. Este o inselatorie pe fata,ieftina din care statul castiga si cetateanul pierde nu numai bani ci si posibilitatea de a-si achizitiona un fier care si-l doreste. Partea proasta este ca nimeni nu-si asuma si nu plateste pentru discriminarea asta care o face statul prin reprezentantii alesi. Adica nu am vazut un organ abilitat sa o traga de guler pe Rovana Plumb spre exemplu, si sa o intrebe pe ce baza a facut ea calculele din pix pe o foaie tip 1 si sa ne ia banii doar ca ai cifrele mai mari in talon.:ce:sht

 

 

Stai cuminte ca nu guvernul plateste penalitati , ca tot noi , adica din banii nostrii...guvernul nu are NIMIC din ce sa plateasca ? Deci nu is curiosi de penalitati din moment ce guvernul e penal

Natural Disaster Response Operations
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Timbrul de mediu este ‪incompatibil cu art. 110 TFUE- 2016

 

A promulgat legea de marire a salariilor pentru cei din invatamant si sanatate. Cea la care faci referire a fost declarata constitutionala si atat. Nu a fost si nu va fi promulgata. http://citynews.ro/eveniment/declarata-constitutionala-legea-care-elimina-peste-100-de-taxe-nu-va-fi-promulgata-de

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Timbrul de mediu este ‪incompatibil cu art. 110 TFUE- 2016

 

A promulgat legea de marire a salariilor pentru cei din invatamant si sanatate. Cea la care faci referire a fost declarata constitutionala si atat. Nu a fost si nu va fi promulgata. http://citynews.ro/eveniment/declarata-constitutionala-legea-care-elimina-peste-100-de-taxe-nu-va-fi-promulgata-de

 

 

a trimis taxa tv inapoi pentru ca vrea el sa se uite la TVR.A spus ca restul au fost promulgate....ce e drept ca ritmul in care vorbeste e posibil sa fie altceva.

Editat de Marius_Adrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Timbrul de mediu este ‪incompatibil cu art. 110 TFUE- 2016

 

Pun și eu o întrebare, se pot inmatricula și camioane( autoutilitara 22000kg) în Bg. Am întrebat la anaf și pentru noneuro ar fi de plata 10000 euro. Va merge tot cu procura?

Cât de sigura este renunțarea la taxa lu guvide prăjit? Mulțumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Timbrul de mediu este ‪incompatibil cu art. 110 TFUE- 2016

 

Camera Deputaților a respins miercuri cererea de reexaminare a președintelui Klaus Iohannis în cazul legii care prevede eliminarea a 102 taxe nefiscale, printre care și taxa de mediu, iar șeful statului este obligat să o promulge.

 

Au fost 174 de voturi pentru respingere, o abţinere şi 85 de voturi împotrivă.

Camera Deputaţilor este for decizional la acest proiect.

Anterior, în Comisia de buget a Camerei Deputaților a fost adoptat un amendament conform căruia legea va intra în vigoare la data de 1 a lunii imediat următoare publicării în Monitorul Oficial.

După decizia de constituţionalitate şi cererea de reexaminare trimisă Parlamentului, preşedintele va trebui să promulge legea în termen de cel mult 10 zile.

Nascut-crescut in IMS-eu si Tv-eu !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Timbrul de mediu este ‪incompatibil cu art. 110 TFUE- 2016

 

Camera Deputaților a respins miercuri cererea de reexaminare a președintelui Klaus Iohannis în cazul legii care prevede eliminarea a 102 taxe nefiscale, printre care și taxa de mediu, iar șeful statului este obligat să o promulge.

 

Au fost 174 de voturi pentru respingere, o abţinere şi 85 de voturi împotrivă.

Camera Deputaţilor este for decizional la acest proiect.

Anterior, în Comisia de buget a Camerei Deputaților a fost adoptat un amendament conform căruia legea va intra în vigoare la data de 1 a lunii imediat următoare publicării în Monitorul Oficial.

După decizia de constituţionalitate şi cererea de reexaminare trimisă Parlamentului, preşedintele va trebui să promulge legea în termen de cel mult 10 zile.

 

Gaseste das zdreanta o scuza.Eventual mai pleaca vreo 2-3 luni cat sa nu intre legea de la 1 ianuarie.

 

EDIT: inca nu e promulgata ,maine e ultima zi.

Editat de Marius_Adrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare